Tisk především o Gorově ústupku a Temelínu

Zahraniční noviny se stále zaměřují na americké prezidentské volby, neopomíjejí ani česko-rakouská jednání o Temelínu a opakované izraelsko-palestinské střety na jihu pásma Gazy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnešní vydání britského listu Independent v souvislosti s výsledkem amerických prezidentských voleb píše: „Dnes v noci viceprezident Al Gore konečně upustil od svých požadavků na přepočítávání hlasů a otevřel tak cestu Georgi Bushovi ml. k postu třiačtyřicátého amerického prezidenta. Bush tak dostal šanci pomstít prohru svého otce před osmi lety. Jak ale budou tyto neuvěřitelné americké prezidentské volby a šílenství okolo nich jednou popsány v učebnicích dějepisu? Nařízení Nejvyššího soudu USA v historické kauze George Bush jr. versus Al Gore se možná dostane do análů jako rozsudek, který korunoval Bushe prezidentem USA,“ uzavírá britský Independent.

Další britský deník The Times dnes cituje vyjádření Ala Gora k ukončenému klání o post prezidenta Spojených států: „Odstupuji,“ řekl Al Gore s lítostí v hlase. „Vím, že mnoho mých zastánců je zklamaných, to jsem i já. Naše zklamání ale musí být převáženo láskou k naší zemi.“ Nově zvolený prezident Bush ve svém vítězném projevu řekl: „Nebyl jsem zvolen, abych sloužil jedné straně, ale abych sloužil národu.“ Na otázku, zda by podle Goreova názoru mohlo být Bushovo prezidenství oslabeno bojem, který jeho nástupu do funkce předcházel, Gore odpověděl: „Já osobně mu budu k dispozici... Tak jak bývá boj tvrdý , když jsou uzavřeny vysoké sázky, tak se řady semknou, když je zápas uzavřen,“ uvádí britský The Times.

Dnešní vydání německého listu Die Welt v této souvislosti uvádí: „Je po boji. Amerika má nového prezidenta. Přesto - povolební soudní maratón poškodil nejen samotný prezidentský úřad, ale i jeho nového majitele. Nic není uvnitř Ameriky i v zahraničí tolik známé, jako pověstný klid Američana - ukázalo se ale, že i tato trpělivost může kdykoliv přerůst v znechucení. Uplynulé týdny budou Bushe zatěžovat jako jeho hypotéka. Bush byl poškozen ještě dříve, než vůbec svou práci začal, a jeho mandát se proto zdá být poměrně slabý. Republikán Bush přesto musí dostat šanci - a měl by jí umět využít,“ napsal Die Welt.

V podobném duchu se nese i komentář rakouské Die Presse „Rozhodnutí Nejvyššího soudu postrádá jakoukoliv výraznější příchuť. Vystavilo viceprezidenta Gora soustředěnému tlaku a rozhodlo o jeho osudu. Přesto - jak list dále cituje amerického soudce Johna Stevense - nikdy nebude zcela jasné, kdo volby skutečně vyhrál. Naproti tomu poražený je všem známý: je jím nedůvěra národa v soudy, jako nestranné strážce nad dodržováním zákonů v právním státě. Bush teď stojí před nelehkým úkolem, sjednotit národ.“

V dalším komentáři se rakouský list Die Presse věnuje setkání šéfů vlád České republiky a Rakouska, Zemana a Schüssela, jehož náplní bylo jednání o české jaderné elektrárně Temelín. Za přítomnosti komisaře Evropské unie Güntera Verheugena se oba premiéři dohodli na provedení zkoušek, které zjistí vliv elektrárny na životní prostředí. Zastavení provozu jaderné elektrárny dosaženo nebylo. I když je kompromisní dohoda šéfů vlád obou států nepochybně velkým úspěchem, rakouská opozice má k některým projednaným bodům stále výhrady. Nejvíce se však obává toho, že výsledky jednání nejsou dostatečně závazné.

Také rakouský Kurier se vrací k česko-rakouskému jednání o jaderné elektrárně Temelín. Podle něj rakouský spolkový kancléř Wolfgang Schüssel chválil atmosféru jednání s českým protějškem Milošem Zemanem. Od jejich prvního setkání se prý klima rozhovorů výrazně zlepšilo. Schüssel navíc ocenil účast Güntera Verheugena jako pomocného vyjednavače. Naopak s jistými rozpaky hodnotí Kurier postoj představitelky českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Podle ní totiž výsledky jednání nijak neovlivní další přípravy na úplné spuštění Temelína.

A na závěr ještě citace z britského listu The Times, který dnes komentuje hlasování izraelského parlamentu o změně volebního systému. Rozhodnutí Knessetu poskytlo Benjaminu Netanjahuovi příležitost utkat se v nadcházející volbě izraelského premiéra s odstupujícím Ehudem Barakem. Netanjahu má podle listu značné šance na úspěch a to zejména poté, co kritizoval Barakovu politiku útlaku na okupovaných územích. Ani včerejší noc nedopřála oběma stranám klidu. Na jihu Gazy ve srážkách izraelských vojáků s palestinskými policisty přišlo o život pět Palestinců. Barak, který by mohl zvítězit nad Netanjahuem, zejména pokud by obnovil pořádek v zemi, tak zatím prohrává, uzavírá britský deník The Times.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme