Tisk: Ruský prezident populární víc než kdy jindy

Zahraniční noviny se dnes věnují tématům jako: bude nové NATO jen cenou útěchy?, nadcházející jednání obou korejských států, bejrútské setkání arabských zemí a ruský prezident populární víc než kdy dřív.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Už v listopadu by mohlo být NATO na vrcholném summitu v Praze citelně rozšířeno, napsal německý Frankfurter Allgemeine Zeitung. Washington chce naplnit Bushovu předpověď z loňského léta, že všechny postkomunistické demokracie v Evropě dostanou šanci vstoupit do NATO. Stále naléhavěji ale vyvstává otázka, jakou cenu ještě toto nové NATO bude mít. Význam spojenectví jako vojenského prostředku se pro Ameriku v posledních měsících zmenšil.

Také dvoustranná politická jednání Ameriky s evropskými státy by byla rychlejší než jednání s bruselským fórem. A Rusko bude možná stále častěji zváno k jednacímu stolu NATO, odměnou za spojenectví v boji proti terorismu. Snad je tato změna neodvratná. Nicméně mnozí mohou hodnotit nové NATO v porovnání s tím starým jen jako cenu útěchy.

Jak poznamenal americký The Los Angeles Times, Severní Korea má poslední příležitost si vážně promluvit s jihokorejskou vládou, která nabízí pomoc výměnou za snížení napětí na po zuby ozbrojené hranici.Jestli jednání plánovaná na příští týden v Pchongchjangu neuspějí, nadcházející jihokorejské volby by mohly dát moc politikům, kteří by zpustošené hospodářství severu raději nechali padnout.

Vypadá to jako jednoznačná volba, ale Severní Korea už proslula iracionálním rozhodováním. USA, Japonsko a Jižní Korea daly Severní Koreji potravinovou i jinou pomoc za miliardy dolarů. Pokud Kim Jong Il odmítne nabídku, kterou příští týden dostane, on a jeho trpící národ už nemusejí dostat nic.

Nadcházejícímu setkání Ligy arabských států v Libanonu se věnuje většina deníků.

Komentátor libanonského Daily Star v této souvislosti napsal: Celý blízkovýchodní konflikt se ve svém jádru točí okolo sporu dvou národů, Palestinců a Izraelců. První z nich je podporován arabským světem, druhý židovskou diasporou a vládami, od kterých si dokázal získat bezbřehou toleranci, finanční a vojenskou pomoc. Iniciativa saudského prince Abullaha dává naději na změnu.

Alespoň jedna arabská země se rozhodla v době vysokého napětí v Izraeli vyhnout válce slov a ukázat důvod k jednání. Jestli ani vlivný a prestižní Rijád nedokáže zvítězit nad židovským státem a jeho ochránci, který jiný arabský stát by v dohledné době něco takového svedl? Je jasné, že Židům, ať už jsou kdekoliv, záleží na osudu Izraele. Teď navíc mají příležitost to dokázat.

Všechny zraky se upírají k Bejrútu, poznamenává jordánský deník The Jordan Times. Stejně jako v Ammanu a Kahiře, kde se setkání Ligy arabských států konala naposledy, se i tady budou projednávat především dvě témata - palestinská otázka a Irák. Už teď je jisté, že summit nedokáže zmenšit propast mezi Irákem a Kuvajtem. Naproti tomu v případě palestinské otázky je naděje, že by mohlo dojít ke změně. Souhlas se saudskou iniciativou je ale toho nezbytnou podmínkou. Bez vize není plánů.

Mírová iniciativa korunního prince Abdullaha není detailním plánem arabsko-izraelského příměří, ale širší vizí. Je téměř jisté, že izraelský premiér Šaron ji odmítne. Slovy a skutky Šaron ukázal, že nebude tím, kdo bude usilovat o trvalý mír. Arabové by měli iniciativu přijmout, už proto, čím doopravdy je: jasným vzkazem Arabů celému světu, že to, co chtějí, je trvalý mír.

Na dnešním bejrútském setkání by mohly umírněné arabské země vyjádřit podporu jednání s Izraelem, uvádí izraelský Jerusalem Post a pokračuje: Naši političtí představitelé by si už teď měli připravit diplomatickou odpověď na výzvu, která z Bejrútu zazní. Buď dojde k změně v podobě přijetí saudské iniciativy, nebo se nepřátelský přístup Arabů nezmění. Stejně jako před 35 lety na setkání v Chartúmu by tak zůstala příležitost nevyužita. Tehdy ve stínu šestidenní války Arabové jasně vyslovili tři "ne" - NE uznání Izraeli, NE jednání s Izraelem a NE míru s Izraelem. Bude i tentokrát zahozena příležitost, jako tomu bylo v Chartúmu, za který dodnes platíme?

Vladimír Putin je populární jako nikdy dřív, nadepsal svůj komentář německý Die Welt. Téměř šedesát procent Rusů podle výsledků průzkumu veřejného mínění nenacházejí v uplynulých dvou letech žádný důvod ke zklamání. Snad jen dvě věci je prý šéfovi Kremlu možné vytknout: že nepřerušil dovolenou v Soči v době katastrofy ponorky Kursk a že vyslal ruský olympijský tým do Salt Lake City, "kde byl jako krmení předhozen Američanům". Nic však Rusové nenamítají proti odbourání demokracie. Federální struktury byly zbaveny moci, centralismus vzkvétá. Přesto se Putin bez rozpaků, zvláště po 11. září, prohlašuje za spojence Západu. Ví, že jinak by znovuzrození velmocenského Ruska nebylo možné.

Radka Průšová, Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme