Tisk: Šaron udělal smutný krok zpět

Izraelský premiér Ariel Šaron se odmítá setkat s Mahmúdem Abbasem, dokud nový palestinský předák nepodnikne kroky proti militantním palestinským skupinám. Šaron tak reagoval na atentát, při kterém palestinští radikálové zabili v pásmu Gazy šest Izraelců. Je to smutný krok zpět, komentuje Šaronovo počínání saudskoarabský list Arab News.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Po dlouhé době se díky zvolení Mahmúda Abbase naskytla první reálná šance na ukončení nekonečného krveprolití a mizérie. Ovšem Ariel Šaron hraje svoji vlastní hru a po celý svůj život zůstane sionistou té nejtvrdší linie. Těžko se věří, že se tento politik může stát mírotvůrcem, soudí deník.

Šaronův tvrdý postoj ale není to jediné, co mírovému procesu brání. Hlavní problém totiž zjevně spočívá v samotných Palestincích. Obrovská popularita militantních skupin mezi veřejností totiž přímo podkopává jakoukoliv snahu o mírové řešení problému, domnívá se saudskoarabský list The Arab News.

Evropská sonda Huygens předala na Zem první snímky Titanu - tedy měsíce planety Saturn. Vědci se z materiálu radují. K jejich nadšení se připojuje i americký list Christian Science Monitor.

Je to významný mezník v objevování naší galaxie, uvádí deník. Díky objevům sondy Huygens by mohli vědci lépe porozumět chemickým procesům, které vedly ke vzniku života na Zemi. Titan je totiž pro vědce výjimečným objektem. Už 350 let přitahuje pozornost astronomů. Jejich naději má posílit právě sonda Huygens, nesoucí jméno po objeviteli Titanu, holandském astronomovi Christiaanu Huygensovi.

V naší galaxii existuje více planet, ze kterých bychom mohli rekonstruovat historii vzniku Země, píše americký list. Ovšem Titan je výjimečný tím, že ještě není takzvanou "mrtvou" planetou. Procesy odehrávající se na Titanu jsou stále aktivní a to poskytuje vědcům ty nejcennější poznatky. Pokud se ovšem sondě Huygens na její misi nic nepřihodí, varuje Christian Science Monitor.

Americký deník Washington Post si všímá toho, že ve Spojených státech jsou neustále v ofenzívě věřící lidé, kteří bojují proti evoluci Charlese Darwina. Ve státě Georgia musel zasáhnout až federální soud, aby střední školy odstranily z učebnic biologie nálepky, které označují evoluci za teorii a ne fakt. Pokračuje severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Konvalina cituje z amerického tisku

Za mučení vězňů z irácké věznice v Abú Ghraib padají další tresty. Včera uznal soud vinným hlavního pachatele, amerického rezervistu Charlese Granera. Uznal jej vinným v deseti případech týrání, útoků a zanedbání povinností.

Podle britského listu The Guardian může verdikt Pentagonu pomoci utišit hněv arabského světa. Američané tak mohou demonstrovat svou kajícnost a snad trochu zmírní rozhořčení arabských zemí z týrání muslimských vězňů. Charles Graner toho měl na svědomí opravdu hodně, pokračuje britský list.

Právě tento muž se nechal vyfotit s vítězoslavně zvednutým palcem před pyramidou postavenou z nahých vězňů. Fotografie své milenky vojačky Lynndie Englandové, držící jednoho nahého vězně za obojek, pak pro pobavení rozesílal emailem svým přátelům. Pro jeho jednání neexistuje omluva, soudí deník. Jenom je nutné, aby byli potrestáni všichni viníci a ne jen exemplární příklady, uzavírá svůj komentář britský Guardian.

Ruský list The Moscow Times si dnes vzal na mušku ruské počasí. "Konverzace o počasí" znamená v západních zemích spíše nezávazný hovor o nepodstatných věcech, píše deník. Ovšem v Rusku je to vážné téma. V zemi, kde teplota může spadnout naráz na mínus 30 stupňů a stejně tak se znenadání vyšplhat na plus 30, se seriózní předpověď počasí opravdu cení. Když cestujete do Moskvy a přečtete si informace v turistických průvodcích, obvykle v nich píšou, že v Rusku je "mírné kontinentální klima".

Měli byste se ale připravit na to, že v ruském pojetí může "mírné klima" znamenat opravdu cokoliv. Na předpovědi ruských meteorologů se často nelze příliš spoléhat, pokračuje deník. Studená fronta totiž občas znamená ochlazení o pouhých pět stupňů, ale jindy zas třicetistupňový pokles. A tak se nemůžete divit, že Rusové nedají dopustit na pranostiky, které se předávají už po staletí. S jejich pomocí vás ruské počasí nezaskočí. Například studený začátek ledna prý dozajista přinese horké léto, předpovídají moskevské Timesy.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme