Tisk: Šaron vyrábí velký třesk na plný úvazek

Čínský Charbin bojuje po výbuchu chemičky se znečištěním vody. Politické šachy v Izraeli. Slovenský deník kritizuje novou německou kancléřku Merkelovou. Británie uvolňuje otevírací dobu restaurací.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Čínský list People´s Daily sleduje zápas obyvatel čínského města Charbin s následky obrovského znečištění zdrojů pitné vody. Pitná voda je dovážena v cisternách, ale není ji pro všechny obyvatele dostatek, píše čínský list.

Až po dvou dnech paniky a strachu, kdy úřady bez udání příčiny zastavily dodávky vody, dostali obyvatelé Charbinu od oficiálně potvrzeno, že vodní zdroje jsou vážně chemicky znečištěny.

Lidé propadají panice a snaží se skoupit všechny dostupné zásoby vody, což samozřejmě zvyšuje její cenu. Obyvatelé se také snaží opustit město, letiště a silnice jsou zcela ucpané. V Charbinu žijí téměř čtyři miliony obyvatel, samotná čtyřdenní odstávka vody způsobila kolaps a dá se jen ztěží odhadnout, co přijde v dalších dnech, varuje čínský list People´s Daily.

Deník International Herald Tribune v této souvislosti připomíná, že podobných kolapsů může v budoucnosti potkat Čínu více. Obrovský ekonomický i populační růst země totiž s sebou přináší velké zatížení životního prostředí. Už teď je podle statistických údajů 44 procent čínských řek znečištěných. Odborníci varují, že právě nedostatek pitné vody patří k největším nebezpečím, které čínský rozvoj mohou ohrozit.

Bohužel, situace se nelepší a čínské úřady místo aby katastrofu v Charbinu hned řešily, první čtyři dny raději strčily hlavu do písku. Mimochodem, podle odborníků má Čína jedny z nejdokonalejších enviromentálních zákonů na světě. Ovšem kvůli korupci, špatnému plánování a nedostatečné vymahatelnosti jsou zákony prakticky nefunkční, konstatuje International Herald Tribune.

Premiér Ariel Šaron vyrábí velký třesk na plný úvazek. Nejprve stažením s pásma Gazy přeskupil politické spektrum a teď vytvořením nové strany přepsal politickou mapu, píše dnešní vydání pravicového deníku Jerusalem post. Výsledky velkého třesku jsou podle definice nejisté. Šaron riskuje nejen svou politickou budoucnost, ale také budoucnost celého politického systému, který se může vzpamatovávat ještě dlouhá léta po jeho odchodu.

Ale některé věci jsou daleko jasnější. Budeme teď mít tři velké strany, z nichž každá se definuje jasně - Strana práce nalevo, Likud napravo a Šaronova strana uprostřed. Ve velké koalici byly rozdíly neviditelné. A jasný výběr je jako je nově vzniklý je přítelem demokracie, píše dnešní vydání listu Jerusalem post.

Slovenský deník SME komentuje první zahraniční cestu nové německé kancléřky Angely Merkelové a její vystoupení v Bruselu. Merkelové překážejí naše daně, tvrdí slovenský list. Kancléřka totiž při své první pracovní návštěvě Bruselu přesvědčovala Evropskou unii, aby posílala méně peněz zemím s nízkými daněmi. Opakovala tak argumenty svého předchůdce Gerharda Schrödera, že daňově "lacinější" země způsobují odchod pracovních míst z Německa.

Německo patří k největším přispěvovatelům do evropského rozpočtu. Schröder o vázání eurodotací na výšku daní pouze hovořil, zatímco nový německý kabinet v čele s Merkelovou si tuto tezi dal rovnou do svého programu, píše slovenský list a dodává, že nové členské státy tyto snahy kritizují. Obzvlášť Slovensko, které zavedlo rovnou daň, konstatuje slovenský list SME.

V Anglii a Walesu vstoupil v platnost zákon, který umožňuje 24hodinový provoz barů, restaurací a jiných podniků, které prodávají alkohol. Začíná tak nová éra liberalizace pití, píše britský Guardian. Až dosud totiž musel prodej alkoholu až na výjimky skončit do jedenácté večer. Podle předběžného průzkumu využije možnosti mít nepřetržitý provoz asi 1000 hospod, ty ostatní chtějí mít otevřeno zhruba do jedné v noci.

Kritici nového licenčního zákona varují, že delší otvírací doba povede k nárůstu kriminality páchané pod vlivem alkoholu, pokračuje britský deník. Britská vláda si od nového zákona naopak slibuje, že pomůže omezit nárazové pití a kriminalitu spojenou s jednotnou zavírací dobou hospod. Nový zákon vešel v platnost dnes o půlnoci, což samozřejmě mnohé bary a restaurace hned řádně oslavily. Asi největší nápor čekají hospody o víkendu, dodává britský Guardian.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme