Tisk: Schröder nechce kvůli Zemanovi do Prahy

Další diplomatickou roztržku mají na svědomí výroky premiéra Miloše Zemana. Jeho nelichotivá slova o sudetských Němcích se tentokrát nelíbila našim západním sousedům. Podle německého tisku spolkový kancléř Gerhard Schröder kvůli nim dokonce zvažuje odložení své cesty do Prahy. Bavorský premiér Edmund Stoiber Zemana vyzval, aby své výroky o sudetských Němcích odvolal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Zdroj: ČTK

Stoiber podle některých zpráv poslal Zemanovi dopis, ve kterém jeho výroky a přisuzování kolektivní viny sudetským Němcům označuje za nesprávné a samo vysídlení za křiklavé bezpráví. Bavorský ministerský předseda, který je pravidelným hostem srazů Landsmanschaftu a jehož žena pochází ze Sudet, však v dopise netrvá na Zemanově omluvě tak, jako někteří členové jeho Křesťansko-demokratické unie.

Omluvu nakonec nepožadovali ani poslanci Bundestagu, který mimořádně jednal o výrocích českého premiéra. Ministr zahraničí Joschka Fischer by měl v únoru přijet osobně do Prahy. Kancléř Gerhard Schröder podle německého tisku totiž pohrozil odvoláním své návštěvy, pokud Zeman "nesprovodí své výroky ze světa".

Miloš Zeman pro rakouský týdeník Profil mimo jiné prohlásil, že se nesmí zapomínat na to, že sudetští Němci byli pátou kolonou Hitlera, která měla zničit Československo jako výlučný ostrov demokracie ve střední Evropě.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme