Tisk: Schwarzenegger zabodoval divadelními výstupy

Úspěšné tažení herce Arnolda Schwarzeneggera na post guvernéra Kalifornie dominuje stránkám zahraničních deníků. Rakouský list Die Presse není zvolením rakouského rodáka příliš nadšen. Současné dění v politice ovládá divadelní kultura, dokazuje to i zvolení Schwarzenegera, píše list.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Místo, aby prezentoval svůj koncept, kandidát cituje ze svých filmů. S divadelními výstupy se přímo cynicky kalkuluje, jen aby se zakryly skutečné problémy politiků. Vždyť kolikrát už vypadala západní politika jako jedna velká šou? Americký prezident Bush pojal takové chování za své a díky němu se stal silným. Jenže normalita se nám pomalu, ale jistě z politického života vytrácí, upozorňuje Die Presse.

Pozornost zvolení Arnolda Schwarzenegera guvernérem Kalifornie věnují i ve Francii. Jak zjistil pařížský zpravodaj Radiožurnálu Jan Šmíd, reakce francouzských médií jsou smíšené.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Šmíd cituje z francouzského tisku

To, co prezident Bush nazývá válkou proti terorismu je ve skutečnosti neschopnost pochopit izraelský útok na Sýrii. Píše se v dnešním vydání listu Boston Globe. Označit všechny nálepkou "terorista" je možná jednoduché. Ale syrský kemp pro pěšáky islámského Džihádu není Al-Kajda. Damašek dokonce svým způsobem Al-Kajdu vyšetřoval a výsledky poskytl CIA. To si prezident Bush neuvědomuje. Na druhou stranu syrský vůdce Hafíz Assad s nikým - a zejména s Američany - zásadně nespolupracuje.

Osobní varování amerického ministra zahraničí Colina Powella nezbralo - Damašek dál pouští militantní islamisty přes hranice s Irákem a podporuje teroristy z Hizballáhu a Džihádu. Proto je správné postupovat proti Hafízu Assadovi tvrdě, třeba i pomocí očekávaných sankcí USA. Zároveň je ale třeba odsoudit rozpínavé chování Izraele. Ten nesmí do palestinského konfliktu zatahovat okolní země, upozorňuje Boston Globe.

Podle deníku Arab News stál za útokem na Sýrii právě vliv Američanů. Spojené státy totiž na Izrael tlačí, aby zničil teroristické sítě na Středním východě a ukončil izraelsko-palestinský konflikt. Zároveň ale brání zničení Jásira Arafata. Po sebevražedném útoku v Haifě, USA nejspíš Izraeli jemně připomenuly, že Arafat je hájený. Ariel Sharon tedy zasáhl zemi jen symbolicky spojenou s teroristy. Stejně jako Bush napadl Irák, když nemohl dostat Usámu Bin Ládina.

Podobností mezi Bushem a Sharonem je víc. Útok na Sýrii vypadá skoro jako jakési paradigma. Izrael chce změnit válku proti terorismu na válku proti zemi podporující terorismus. Jeho cílem je globalizovat regionální konflikt. Ve své podstatě ale chování USA i Izraele představuje širší problém. Co by asi dělali, kdyby nemohli věc řešit násilím, ptá se saudskoarabský deník Arab News.

Barbie má novou sestřičku, informuje kanadský deník Toronto Star. Jmenuje se Razanne a vyznává Islám. S klasickou panenkou Barbie má jen máloco společného. Nesdílí totiž její sexappeal, ladné křivky ani neobléká poslední módní výkřiky. Razanne má hlavu zakrytou šátkem a ženské křivky její tvůrci potlačili. Právě to vyhovuje americkým Muslimům, kteří hračku kupují svým dcerám.

S Razanne se mají mladé muslimské dívky ztotožnit, na rozdíl od klasické Barbie vyráběné pro islámský trh. Ta se jmenuje Leyla, podle jedné z konkubín tureckého sultána. Je typické, že západní firma spojuje muslimskou ženu s tanečnicí či konkubínou, rozčiluje se konkurence. Razanne má jiné ambice ? ukazují to její modifikace, doktorka Razanne, skautka Razanne a astronautka Razanne. Apel na muslimské dívky se vydařil, píše se v deníku Toronto Star-Nová hračka se na trhu ujala víc než dobře.

Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme