Tisk: Stopy atentátů v Dillí vedou do Pákistánu

Stopy sobotních výbuchů v Indii vedou do Pákistánu. Sýrie chce zahájit vlastní vyšetřování vraždy libanonského expremiéra Harírího. Peking drží smutné prvenství mezi světovými metropolemi s nejvíce znečištěným ovzduším.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Indické i pákistánské listy se věnují sobotním útokům v indické metropoli Dillí. Zahynulo při nich nejméně 60 lidí a přes 180 jich bylo zraněno. K explozím došlo jen několik hodin poté, co se Indie a Pákistán dohodly na tom, že na několika místech zprůchodní přísně střeženou hranici dělící Kašmír mezi obě země, aby tudy mohly proudit dodávky humanitární pomoci pro obyvatele postižené nedávným zemětřesením. Teď se spekuluje o tom, kdo za útoky stojí.

Stopy vedou do Pákistánu, domnívá se indický deník India Times, který se opírá o zdroje z indických tajných služeb a indické vlády. Podle některých pramenů dokonce za útoky stojí vlivné osoby z nejvyšších politických kruhů Pákistánu. Jiné informace zase udávají, že teroristické skupiny, které útok provedly, jsou Pákistánem podporovány. Zatím se jedná o spekulace, upozorňuje indický deník. Každopádně je jasné, že sobotní exploze mohou na mnoho let zmrazit rodící se mírový proces mezi Indií a Pákistánem, konstatuje indický deník India Times.

Svět včetně Pákistánu útoky v Indii odsoudil, doplňuje pákistánský list Pakistan Times. Útoky směřovaly proti nevinným lidem, kteří na tržišti nakupovali dárky pro nadcházející hinduistický svátek. Takové krveprolití je barbarským činem, píše pákistánský list. Atentáty nesmí ohrozit mírový proces mezi oběma zeměmi ani boj proti terorismu v celé jihoasijské oblasti, varuje list.

OSN chce vyšetřit okolnosti únorové vraždy libanonského expremiéra Rafíka Harírího. Svou vlastní vyšetřovací komisi chce ustanovit i Sýrie, kterou světové společenství podezřívá z hlavního podílu na vraždě libanonského politika. Sýrie začala vyvíjet zvýšené diplomatické úsilí, aby odvrátila hrozbu světových sankcí, píše dnes libanonský list Daily Star. Je to reakce na vyšetřování komise Organizace spojených národů, která podezřívá Sýrii z podílu na přípravě atentátu.

Dnes na schůzce Rady bezpečnosti chtějí Spojené státy a Francie přijmout odsuzující rezoluci proti Sýrii, který počítá s uvalením hospodářských sankcí a navrhuje také zákaz cestování a zmrazení zahraničních bankovních kont osobám, které jsou z vraždy libanonského politika podezřelé. Sýrie sice ustoupila zahraničnímu tlaku, ovšem vinu na atentátu popírá. Ministr zahraničí Walid Moallem včera uvedl, že se jeho země jen snaží odvrátit neoprávněné potrestání jeho země, doplňuje libanonský list Daily Star.

Už za několik dnů začne hlavní líčení v kauze tunelování nebankovních společností BMG Invest a Horizont Slovakia. Před Speciálním soudem v Pezinku stanou tři obvinění - Jozef Majský, David Brtva a Patrik Pachinger. Škodu, kterou údajně způsobili, přesáhla miliardu korun. Deník Pravda v komentáři "Stát versus Majský" tvrdí, že se proces zapíše mezi největší kauzy a předčí určitě i ty, které probíhají s bossy podsvětí, například Mikulášem Černákem. Z článku vybírala zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová cituje ze slovenského tisku

Víte, která ze světových metropolí patří k největším znečišťovatelům ovzduší? Je to Peking, odhalily údaje ze satelitů. Pro hostitele příštích letních olympijských her v roce 2008 to není dobrá vizitka, komentuje informace britský deník Guardian. Družicová data totiž ukazují, že Peking je jednou z nejpostiženějších obětí čínského ekonomického rozmachu. Právě rychlý rozvoj přináší vyšší znečištění ovzduší a má ročně na svědomí více než 400 tisíc předčasných úmrtí. Odborníci také varují, že 70 procent čínských řek a jezer obsahuje tolik toxinů, že už nemohou být využívány jako zásobárny pitné vody, uzavírá britský Guardian.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme