Tisk: summit G8 je minulostí, měla by vzniknout G9

V Evianu se jednalo o světě v dvacátém prvním století, ale bez účasti země, která k tomu má nejvíc, co říct - Číny. To si myslí americký deník New York Times. Ekonomika Číny je nesrovnatelně větší než většiny členů G8. Je třikrát mohutnější než ruská ekonomika a to nemluvě o menších zemích typu Kanada nebo Itálie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Francie sice nového čínského vůdce Chu Ťin-tchaa do Evianu pozvala, ale tento vysoce inteligentní muž s fotografickou pamětí by si zasloužil stát se rovnocenným členem budoucí "gé devítky". Komunismus ve východoasijské říši se sice do obrázku G8 moc nehodí, ale Čína se mění. A jako taková je pro skupinu nepostradatelná, dodávají New York Times.

Čas utíká a zbraně hromadného ničení se v Iráku stále neobjevují, píše britský Observer. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld se už snaží vykroutit: zbraně prý byly, ale Saddám Husajn je před útěkem zničil. Tony Blair ale stále trvá na tom, že zbraně existují. Irák byl sice zbaven nepohodlného diktátora, ale historie bude přesto Blaira soudit.

Minimálně do té doby než odpoví na několik otázek. Třeba jak je možné, že se výzvědné služby tak krutě zmýlily? Je také potřeba zakotvit válečnou akci v mezinárodním právu. Do té doby se Blair může jen modlit za svou bezůhonnost a důvěru britského lidu, píše Observer.

International Herald Tribune naopak duo Bush, Blair brání. Zdá se, že se mezinárodní výzvědné služby opravdu poněkud spletly v odhadech. Líté boje o Bagdád se nekonaly, padesát tisíc elitních Husajnových vojáků se nikdy neobjevilo a zbraně hromadného ničení jsou taky v nedohlednu.

Tak aspoň funguje veřejné mínění. Ale to, že američtí vojáci našli masové hroby s tři sta tisíci Husajnovými oběťmi, či že objevili dvě mobilní laboratoře na výrobu chemického a biologického materiálu, už si lidé nepřipouštějí. Největší vrah muslimů v dějinách teď vypadá jako oběť spiknutí britských a amerických informačních služeb. Ale díky bohu za to, že se tento duchovní otec kurdské genocidy tou obětí stal, dodává International Herald Tribune.

Velkolepé oslavy výročí 300 let za ložení Petrohradu doznívají ještě ve světovém i ruském tisku. Právě v něm listoval moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Voldán.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Voldán cituje z ruského tisku

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme