Tisk: Světoví politici nechápou poselství Jana Pavla II.

Papež by byl pro zastavení násilí v Dárfúru. Dnes by měl být znám papežova testamentu. Volby v Británii: rozhodování o výši daní. To jsou některá z téma, kterým se věnují středeční zahraniční deníky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Prezident Bush a další světoví politici vůbec nechápou poselství zemřelého Jana Pavla II., píše americký deník New York Times. Abychom vzdali hold papeži, nestačí jen vyvěsit prapory na půl žerdi, když přitom zavíráme oči nad genocidou v Dárfúru.

Papežovo poselství nebylo o nákladných pohřbech, ale o bránění se zlu. Prezident Bush si to dobře pamatuje. Nedávno to potvrdil citováním papežova výroku: "Je součástí kultury života, aby silnější ochraňovali slabší." Jaká je to ale kultura života, když připustíme, aby súdánští vojáci pálili do dětí? Bush tomu správně říká genocida, ale místo aby konal, tak jenom mluví.

Podle lékařů bez hranic se přitom násilí v Dárfúru stupňuje. Dívky, které byly hromadně znásilňovány súdánskými vojáky, ti samí je zase zavírají pro nemanželské těhotenství. Světoví politici by měli ukázat soucit právě s těmi, jako jsou tyto dívky, a ne jen s umírajícím papežem, dodávají New York Times.

Několik evropských deníků se věnuje tématu obsahu papežovy závěti. Chorvatský Večernji list píše, že závěť bude odtajněna určitě dnes. Podle listu má mít čtyři strany. K polskému textu je připojen i italský překlad. Deník uvádí, že ve zveřejnění papežovy závěti až několik dnů po jeho úmrtí není nic neobvyklého.

Polský list Gazeta Wyborcza spekuluje o tom, že právě italský překlad testamentu je důvodem zpoždění jeho zveřejnění. S textem se totiž musejí nejprve seznámit kardinálové. Deník připomíná, že ti ale mají možnost neodtajnit závěť nikdy.

Britský premiér Tony Blair vyhlásil termín konání parlamentních voleb v Británii na pátého května. Jak píše dnešní Daily Telegraph, letošní volby nebudou jen referendem o přínosu vlády za posledních osm let. Půjde o regulérní rozhodování mezi dvěma politickými stranami, tvrdí britský list. Klíčovou otázkou předvolební kampaně budou daně. Po labouristické reformě teď platí daň z příjmu něco přes čtyři miliony Britů, z toho asi jeden a čtvrt milionu ty maximální, čtyřicetiprocentní.

Konzervativci, v čele s Michaelem Howardem a jeho stínovým kancléřem Letwinem, považují blairovskou daňovou reformu za přílišné vměšování do života lidí. Labouristé ale vkládají do daní velké naděje. A to nejenom proto, že zvyšují státní rozpočet.

Blairova strana už po léta razí teorii, že vyšší daně znamenají taky lepší služby a nejspíš se taky domnívá, že s penězi občanů dokáže lépe hospodařit vláda, než oni sami. To se ale neslučuje s základními občanskými svobodami, myslí si deník. A právě kvůli tomu se v posledních letech tak rozrostla byrokracie. I proto se téma daní stane hlavním bodem nadcházejících voleb. A konzervativci se určitě nebudou zdráhat ho použít, vysvětluje britský list Daily Telegraph.

Pozor, padělky. Tak tímto titulkem varuje ruský sportovní deník Sport Express své čtenáře a hokejové fanoušky. V Rusku, stejně jako u nás, začalo včera finále play-off nejvyšší hokejové ligy. Jenomže na domácí zápas moskevského Dynama s Ladou Togliatti se objevily tisíce falešných vstupenek a překupníci prodávali lístky v přepočtu až za pět tisíc korun. Z článku cituje náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška cituje z ruského tisku

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme