Tisk: Světu hrozí války o vodu

Tento týden je vyhlášený jako Světový týden vody. Právě proto se hodně mluví o tom, jak je vody málo. Za necelých dvacet let se průměrná zásoba životodárné tekutiny na osobu může snížit dokonce až o třetinu. A toho si všímají i světové deníky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Problém, který je spojený s vodou, zajímá například mezinárodní deník International Herald Tribune. Ten doslova píše: Whisky je k pití a o vodu se bude bojovat. List tak cituje slova amerického spisovatele Marka Twaina. Pak připomíná, že právě tuto ponurou předpověď začínají na začátku 21. století potvrzovat významní světoví hráči.

Prý jsou to americká zpravodajská agentura CIA, účetnická firma PricewaterhouseCoopers a nedávno také britské ministerstvo obrany, podle nich může dojít k válkám o vodu. Dostupnost vody totiž klesá jak na Blízkém východě, tak v Asii i v subsaharské Africe. Tím se nebezpečně zvyšuje pravděpodobnost vzniku konfliktů o tuto životadárnou tekutinu, myslí si International Herald Tribune.

Slovenský deník Sme se zase domnívá, že na Slovensku se nebezpečně zvyšuje vlna nacionalismu. Prý ji má na svědomí volební úspěch Slovenské národní strany. List ale také dodává, že nacionalismus zásadně přiživují média. Více vyčetl z článku na titulní straně náš zpravodaj v Bratislavě Lubomír Smatana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lubomír Smatana cituje ze slovenského tisku

Tento týden se také hodně mluví o Íránu. Teherán měl totiž opět říct, zda se vzdá svých jaderných pokusů nebo ne. Jak se dalo očekávat, vypadá to, že uran bude obohacovat i nadále. Britské Timesy třeba píší v tomto smyslu trochu poraženecky. Tvrdí, že aby západ zvítězil, musí si nejprve přiznat porážku. Být poražen není nikdy příjemné, ale někdy je lepší prohrát než vyhrát, myslí si autor článku v Timesech.

Dává příklad Německa a Japonska. Pro tyto země podle něj byla porážka v druhé světové válce tím nejlepším, co se jim mohlo stát. Podobně prý i neúspěch Spojených států amerických ve Vietnamu byl jistým "požehnáním v přestrojení". Po porážce iluzorní americké globální nadvlády následovalo pro Spojené státy téměř třicet let nepřetržité prosperity a dále také naprosté vítězství nad komunismem ve studené válce. Jenže, jak dodává autor, podobné uvažování asi nijak neuklidňuje George Bushe, Tonyho Blaira a Ehuda Omerta. Ti si totiž neustále stěžují na porážku ze strany Íránu a jeho spojenců.

Martin Hromádka, Soňa Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme