Tisk: Teroristé chtěli zaútočit v Austrálii

Austrálie odvrátila na poslední chvíli teroristický útok. Francie uplatňuje zákaz vycházení. Agresivita pravicových extremistů na Slovensku roste. Takové jsou některé z titulků úterních zahraničních novin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Austrálie odvrátila bezprostředně hrozící teroristický útok. Podle místního deníku The Australian chtěli útočníci v zemi rozpoutat islámský džihád, neboli svatou válku. V Sydney a Melbourne tak v rukou policie skončilo celkem 15 lidí, někteří šli okamžitě před soud, další by měli být souzeni dnes.

Podle listu je mezi obžalovanými také muslimský duchovní. Potenciálními cíli útoků měla být budova Opery a Harbour Bridge v Sydney. Pokud by se akce zdařila, byla by to obrovská katastrofa, myslí si deník a dodává, že na odhalení útoku policie pracovala přes 16 měsíců. Celkem byly do včerejší akce zapojeny na čtyři stovky policistů, poznamenává list.

Je to vůbec první případ, kdy proti Austrálii směřoval teroristický úder, píše deník. Země má v Iráku své vojáky a je spojencem Američanů v boji proti terorismu, ovšem až dosud se jí terorismus vyhýbal, konstatuje The Australian.

Francouzská vláda chce na dnešní mimořádné schůzi povolit prefektům vyhlašování zákazu vycházení. Má to být jedna ze zbraní v boji proti nočním útokům, které sužují Paříž a další francouzská města. Tamní média jsou ale pokud jde o toto nejnovější opatření skeptická. Francouzskými novinami listovala přímo v Paříži naše zpravodajka Pavla Kvapilová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavla Kvapilová cituje z francouzského tisku

Pravicový extremismus na Slovensku přitvrzuje, varuje ve svém dnešním vydání slovenský list Hospodárské noviny. Jeden mrtvý student, dva těžce zranění, tak vypadá bilance útoků pravicových extrémistů v minulém týdnu, píše deník.

Paradoxem přitom zůstává, že zatímco počet útoků ve srovnání s předchozími roky klesá, jejich agresivita se zvyšuje. Ministerstvo vnitra monitoruje přibližně čtyři a půl tisíce členů různých pravicových extremistických skupin. Radikálních přívrženců je zhruba 200, většina z nich se hlásí k neonacistům.

Kromě fyzických útoků je tu ještě mnohem větší problém, pokračuje deník. Pravicoví extrémisti se začínají angažovat ve veřejném život. Důkazem je působení politického subjektu Slovenská pospolitost-Národní strana. A potírání pravicovému extremismu je jako boj s větrnými mlýny - jednu stranu zrušíte a do týdne tu je nová, se stejným programem, konstatují slovenské Hospodárské noviny.

Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme