Tisk: Turecko v očekávání zprávy Evropské komise

Turecké deníky se věnují chystanému zveřejnění zprávy o připravenosti země na vstup do Evropské unie. Francouzské noviny komentují snahu pařížské diplomacie zachránit dva unesené novináře. Švédské listy pobouřil úmysl tamní vlády zavřít jadernou elektrárnu Barseback.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Pouhý den před zveřejněním zprávy Evropské komise, která má dát zelenou zahájení vstupních rozhovorů Turecka o členství v Evropské unii, se tomuto tématu věnují bez výjimky všechny turecké deníky. Listovala jimi naše zvláštní zpravodajka Klára Stejskalová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klára Stejskalová cituje z tureckého tisku

Francouzské noviny komentují snahu pařížské diplomacie zachránit dva unesené novináře. Deník Liberation neodsuzuje záhadného vyjednavače Didiera Juliu, který jedná bez podpory francouzské vlády. Věděl totiž daleko víc, než naše diplomacie, tvrdí deník.

Julia tvrdí, že novináři byli na cestě do Sýrie, kde měli být propuštěni. Cestou je ale napadli američtí vojáci, a tak byla celá akce zmařena. Francouzské velvyslanectví v syrském Damašku skutečně takové signály mělo, píše deník. Paříž o tom ale nic nevěděla. Je těžké uvěřit, že se obě instituce o takových věcech neinformují, kritizuje Liberation.

Le Monde je ještě ostřejší. Autority selhaly. Vidíme jen neschopnost a zklamání. Francouzská diplomacie ztratila cestu. Celá věc by mohla vypadat skoro komicky. Jen kdyby nebyly v sázce dva lidské životy, připomíná list Le Monde.

O rozkvětu českého hospodářství píše bělehradská Politika. Z listu cituje zvláštní zpravodaj radiožurnálu na Balkáně Martin Dorazín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Dorazín cituje z bělehradské Politiky

Švédská vláda hodlá zavřít jadernou elektrárnu Barseback. To pobouřilo tamní deníky. Podle listu Sydsvenska Dagbladet totiž vůbec nejde o spotřebu elektrické energie. Vadí místo, kde elektrárna stojí.

Rozkládá se totiž na jihu Švédska, přímo vedle Dánska. A v tom je ten kámen úrazu. Zavření elektrárny přitom nepříjemně zasáhne i do švédského rozpočtu. Když si vzpomeneme, kolik nás stálo natažení kabelů na dovoz elektřiny z Finska, musíme si nad pokrytectvím vlády zoufat, rozčiluje se švédský list.

Jeho stockholmský kolega, list Dagens Nyheter trvdí, že vláda se pořád nemůže rozhodnout. Neví, jestli využívat jadernou energii. Problém je ale v tom, že to měla vyřešit už před pětadvaceti lety, píše deník. Vládní váhání je o to nepochopitelnější že v dnešní době se zvyšují emise. Jaderná elektrárna je bezpečná a hlavně daleko ekologičtější než většina ostatních způsobů výroby elektřiny, upozorňuje Dagens Nyheter.

Martin Hromádka, Alžběta Bajgartová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme