Tisk: V Bruselu hrají kandidátský poker

V Bruselu hrají kandidátský poker. Irák žádá o návrat zbrojních inspektorů. Britové objevují Mozartovu lásku k Praze. Takové jsou titulky středečního výběru ze zahraničních deníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Kandidátský poker v Bruselu, tak nazývá německý deník Süddeutsche Zeitung tahanice kolem nových evropských komisařů. Mezi Evropskou komisí a parlamentem právě hoří spor o italského kandidáta Rocca Buttiglioneho, kterého parlament odmítá kvůli jeho postojům k homosexuálům. Ale už tu doutná nový konflikt, pokračuje německý list.

Hospodářský výbor parlamentu vytýká maďarskému kandidátovi Laszlo Kovacsovi, že mu pro místo komisaře pro energii chybí profesionální znalosti. A aby toho nebylo málo kritizována je i lotyšská komisařka Ingrid Udreová za to, že její země je zatažena do korupčního skandálu, vypočítává německý deník.

Kovacs a Urdeová měli při parlamentních slyšeních těžkou pozici a museli čelit řadě nepříjemných otázek. Poslanci požadovali, aby se za ně šéf komisařů Barroso zaručil. Dnes se sejdou představitelé parlamentních frakcí, aby vypracovali hodnocení jednotlivých kandidátů. Pokud se socialisté, křesťanští demokraté a liberálové dokáží shodnout, bude to zázrak. V opačném případě budou neshody o Barrosově komisi eskalovat, konstatuje německý deník Süddeutsche Zeitung.

Poslední vydání rakouského týdeníku News informuje o vyhlášené válce kuřákům, která u našich jižních sousedů vypukne začátkem příštího roku. Z týdeníku cituje naše zpravodajka v Rakousku Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Woodhamsová cituje ze zahraničního tisku

Irácká vláda žádá o návrat zbrojních inspektorů zpět do Iráku. Měli by pomoci najít ztracená zařízení a materiály, které teroristům mohou umožnit výrobu jaderných zbraní. Píše o tom arabský list Arab News. Zbrojní inspektoři opustili Irák na konci války, když americká koalice ukončila neúspěšný hon na zbraně hromadného ničení. Tím také ztratila část podpory veřejnosti, protože přítomnost zbraní hromadného ničení byla jedním z důvodů zásahu v Iráku, připomíná arabský list.

Satelitní snímky však ukazují, že od začátku války byly v Iráku rozebrány celé budovy. Ty obsahovaly vysoce kvalitní vybavení, které by mohlo teroristickým skupinám pomoci sestrojit jadernou bombu. Přitom žádné z těchto zařízení nepatřilo k těm, které americká koalice hledala. Zmizelá zařízení monitorovali zbrojní inspektoři už před rokem 2003, než byli evakuováni z Iráku.

Vše nejspíš zmizelo v poválečném chaosu a rabování, domnívá se list a souhlasí s obavami zbrojních inspektoru, že pokud zloději těchto zařízení svůj lup prodají, mohlo by dojít k obrovské krizi na Blízkém východě. A to by byl velice nepříjemný výsledek války v Iráku, uzavírá arabský list Arab News.

V Královské festivalové hale v Londýně můžete v těchto dnech slyšet hudbu Wolfganga Amadea Mozarta, píše britský Guardian. Kromě jména autora mají uváděná díla ještě něco společného Mozart je věnoval Praze. Praha byla v Mozartově životě mnohem důležitější než jakékoliv jiné město, a právě hudba, kterou napsal na sklonku života v Praze nebo pro Prahu, ovlivňovala celou řadu mladých skladatelů, pokračuje britský list.

Charles Mackerras se Mozartovou prací pro Prahu zabývá a v těchto dnech ji uvede na londýnské scéně. Mezi uváděná díla patří například Don Giovanni, první opera psaná pro Prahu, dále vynikající vokální hudba, kterou Mozart napsal v Praze po uvedení Dona Giovanniho anebo také Klarinetový koncert, který byl v Praze uveden poprvé v roce 1791.

Inspirace Mozartem je patrná také na dílech jiných českých skladatelů objevuje se například v D-dur symfonii od Jana Václava Voříška, který se narodil v roce Mozartova úmrtí. I toto dílo si můžete v Londýně poslechnout, dodává britský Guardian.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme