Tisk: Vítězství demokratů ke zrušení víz do USA nepomůže

Zahraniční deníky spekulují, zda výsledky amerických kongresových voleb mohou v dohledné době přinést střední Evropě bezvízový styk se Spojenými státy. Například slovenský deník SME je o něco pesimističtější než česká diplomacie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Mnoho členů Kongresu zvolených za Demokratickou stranu už v minulosti vyzývalo ke zrušení amerických víz pro nové členy Evropské unie. Ve Sněmovně reprezentantů je těchto hlasů bohužel stále výrazná menšina. A tak se dá očekávat, že v dohledném čase nemůžeme zrušení víz očekávat.

Navíc je to spíše věc jednání mezi USA a Evropskou unií. Aktivita Slovenska coby amerického spojence při zahraničních misích sice pomůže k pozitivnímu vnímání země, ale otázka zrušení víz se bude řešit v rámci celé Evropské unie nebo minimálně celé Visegradské čtyřky, myslí si slovenský deník SME.

Izraelský deník Haarec připomíná slova George Bushe: "Než skončím v úřadě, bude vytvořený palestinský stát." Zbývají mu tedy už jen dva roky, aby to splnil. Bush může počítat s podporou Kongresu, demokraté podporují aktivistický přístup, a stejně tak pomohou umírněné arabské státy.

Izraelci i Palestinci se potápějí hluboko do dalšího krvavého kola boje o pásmo Gazy, ztráty jsou na obou stranách. Spojené státy mají sílu a vliv, aby konflikt vyřešily. Už loni při izraelsko-libanonské krizi dokázaly, že mají vedoucí úlohu v regionu. Teď je ovšem nejvyšší čas začít řešit izraelsko-palestinský konflikt se zvýšeným úsilím. A také znovu přemýšlet o možné roli prostředníka mezi Izraelem a Sýrií, dodává izraelský Haarec.

Američané se velmi angažují na Blízkém východě, zrovna se ale objevily zprávy, že nastane obrat v jejich politice v Iráku. Vítězní demokraté ohlásili svůj úmysl vyšetřit postup Bushovy administrativy v irácké válce, což možná bude mít velký důsledek pro premiéra Tonyho Blaira, píše britský list Independent.

Vyšetřovací komise bude zcela určitě požadovat britské svědectví. Zejména přijdou na přetřes společná prohlášení Bílého domu a Downing Street o tom, že Saddám Hussajn údajně držel zbraně hromadného ničení, pokračuje deník. Všechna tvrzení údajné výrobě jaderné zbraně, o spojení Hussajna s Al-Káidou, to všechno teď bude pečlivě zkoumáno. Narozdíl od podobných komisí ve Velké Británii mají americké parlamentní výbory velkou sílu mohou ke svědectví předvolat kohokoli. A Tony Blair možná bude mít problém, uzavírá britský Independent.

Web německého týdeníku Der Spiegel vydal článek nadepsaný Bush šilhá po Sýrii a Íránu. Článek přináší podrobnosti o telefonátu Bushe s britským premiérem Tonym Blairem, který mu měl radit, aby se USA postavily vstřícně k sousedům Iráku a hledaly regionální řešení. Chyba prý není v navazování v komunikaci, ale v kooperaci. Sýrie i Írán se do iráckých záležitostí vkládaly dosud nevhodně, jako například dodávkami zbraní na zabíjení amerických vojáků, uvádí Der Spiegel. Přesto je možné oba státy podle tvrzení.

Hrozbami a varováními šíitského radikálního hnutí Hizballáh v Libanonu, že proti současné prozápadní vládě Fuáda Siniury zahájí sérii protestů včetně demonstrací, se zabývá celoarabský deník Haját. Vedení Hizballáhu popisuje stávající rozdělení Libanonu jako politické a nikoli jako rozdělení mezi náboženskými a etnickými skupinami. Jenže v Libanonu byly vždy přítomné prvky možného vyhrocení vztahů mezi nimi.

Nabízí se příklad Iráku, i když se v mnohém liší. Dnes je Bejrút stále svou různorodostí hlavním městem celého Libanonu a všech jeho obyvatel. To by se ale mohlo změnit, pokud by jedna ze stran sporu v zemi zachvátila ulice prostřednictvím demonstrací. Ze zkušeností z minulého roku víme, že takovéto demonstrace plodí jen podobnou reakci ze strany oponentů. Vše by mohlo vyústit v konfrontaci hlubší nežli politickou.

A tak vyhlášení Hizballáhu znamená konec politického rozdělení a jeho přeměnu na občanské - mezi náboženskými a etnickými skupinami obyvatel. A to nedokáže rozhodnout ve svůj prospěch nikdo, ať už je jeho arsenál zbraní a vycvičenost vojáků jak chce velká, uzavírá dnešní vydání celoarabského deníku Haját.

Zuzana Fišerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme