Tisk: Vstup do EU pomohl burzám v Česku a Maďarsku
Vstup do Evropské unie pomohl burzám v České republice a Maďarsku. Ameriku ohrožuje hurikán Ivan. Beslanské děti šly včera znovu do školy. Vídeňská radnice hostila iránskou držitelku Nobelovy ceny míru Shirin Ebadiovou.
Vstup do Evropské unie pomohl burzám v České republice a Maďarsku, domnívá se britský list Financial Times. Po začlenění obou zemí do Evropské unie se zahraniční investoři vrhli na burzovní obchodování, a Česko vykazuje podle britského listu zdravější čísla než Maďarsko.
Obchodování na pražské burze šlo stabilně nahoru už čtyři měsíce před vstupem Česka do Evropské unie, jen k~malému poklesu oproti loňskému roku došlo pouze na burze cenných papírů, uvádí britský list. Pražská burza těží z velkých dividendových plateb a také z obchodování s akciemi velkých podniků, například podíly Českého Telecomu přitáhly na trh americké investory, dodává britský deník.
Naproti tomu výsledky burzy v Budapešti nejdřív ostře stoupaly a rekordní výše dosáhly letos v létě. Tento růst byl způsoben velkými zisky korporací a také nadějemi investorů, že jejich podíly v Maďarsku jsou oproti těm v Čechách a v Polsku podhodnoceny, vysvětluje Financial Times. Po tomto vrcholu opět začala maďarská čísla klesat, protože se investoři začali bát deficitního rozpočtu schodek dosáhl už šest procent loňského HDP, uvádí britský Financial Times.
Ameriku ohrožuje hurikán Ivan. Poté, co živel demoloval Jamajku, Kubu a Kajmanské ostrovy, vtrhl na jihovýchodní pobřeží Spojených států. Přehnal se přes Louisianu a Alabamu, obrovskými vlnami zdemoloval příbytky na ostrovech a poté připravil o domov téměř dva milióny lidí v přízemních bytech od Floridy po New Orleans. V Karibiku zabil na 68 lidí a první oběti si vyžádal už i v USA.
Jak poznamenává americký list Christian Science Monitor, hurikány znamenají dnes mnohem větší nebezpečí než před třiceti lety. Jejich síla se nezvětšila, ovšem počet obyvatel žijících na pobřeží se více než zdvojnásobil, a proto dochází k větším škodám a také větším ztrátám na životech.
Drama v Karibiku ovšem ukazuje další paradox, pokračuje americký list. Přestože se v posledních letech zlepšila schopnost předpovídat cestu hurikánu, ve výsledku to stejně moc není platné. Množství zničených domů stejně nekleslo a ztráty na životech jsou také velké. Experti sice jsou schopni evakuovat rychleji a včas mnohem víc lidí než dříve, ale s rostoucí populací se tato výhoda ztrácí, domnívá se americký list. A tak dnešní hurikán nadělá čtyřikrát až pětkrát více škody než stejně silná bouře před pětatřiceti lety, konstatuje na závěr americký deník Christian Science Monitor.
Ani jedna redakce celostátních listů ve Velké Británii zjevně nemá pochyb o hlavním tématu. Tím jsou včerejší demonstrace před parlamentem a hlavně akce odpůrců zákazu honu na lišky, kterým se podařilo proniknout přímo do jednací síně. Co na to říkají britské noviny, o tom informuje náš spolupracovník Milan Kocourek.
Vídeňská radnice hostila iránskou držitelku Nobelovy ceny míru Shirin Ebadiovou. Zúčastnila se zde několika setkání pořádaných organizací Ženy bez hranic a zájem veřejnosti o tyto akce byl obrovský, informuje rakouský list Der Standard. Hovořilo se o postavení ženy, a to nejen v Íránu. Ačkoliv o Západu se mnohdy říká, že je dokonalý, není to tak docela pravda, na tom se podle deníku shodly účastnice setkání.
Ovšem v islámské společnosti je tento rozdíl ještě více patrný, v Íránu je rovné postavení muže a ženy utopií. Jak poznamenala Shirin Ebadiová, v Íránu bude mít demokracie šanci jenom tehdy, až se ženským právům začne věnovat větší pozornost. Zacházení společnosti se ženami a dodržování lidských práv jsou totiž ty nejdůležitější znaky demokracie, cituje rakouský list Standard slova íránské nositelky Nobelovy ceny míru Shirin Ebadiové.