Tisk: z Moskvy se line kritika spojeneckého útoku

Z Moskvy se ozývá hlasitá kritika. Na setkání tří vrcholných představitelů Ruska, Německa a Francie v Petrohradu se hlavně kritizuje spojenecký útok na Irák, píše ruská Pravda. Prezident Putin vyjádřil politování nad tím, že se nevydařil jeho diplomatický krok. Vyslání bývalého ruského premiéra Jevgenije Primakova do předválečného Bagdádu mělo zabránit válce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Když Husajn neposlechl Rusy, měla katastrofě zabránit Liga arabských států. I ta se svým návrhem na Saddámovu kapitulaci neuspěla. Všichni víme, jaké kruté ovoce válka přinesla. Saddám tomu mohl zabránit - neslo se v lítostivém tónu v Moskvě. Setkání "protiválečné trojky" je ve znamení odporu proti nelegitimní válce, dodává ruská Pravda.

Schůzce vrcholných představitelů Německa, Ruska a Francie v Petrohradu se věnuje i německý tisk. Z novin vybíral zpravodaj Českého rozhlasu ve Spolkové republice David Šťáhlavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Šťáhlavký cituje z německého tisku

Není pochyb o tom, že v Iráku právě probíhá humanitární katastrofa. Mírové organizace ve větších městech, hlavně Bagdádu a Basře, hlásí rabování a násilí. Informuje o tom deník Arab News. Když několik svobodných Iráčanů svrhne za americké pomoci Saddámovu sochu je to sympatické. Když se ale krvelačné hordy dostanou do škol a nemocnic, začíná jít do tuhého. Asi se tomu nedalo zabránit. Ženevské konvence nicméně okupujícímu státu přikazují chránit bezpečnost v zemi.

Eskalující násilí je možná výsledkem všeobecného pocitu z války. Spojenecký útok se zdál jednoduchý. Jakoby stačilo zmáčknout knoflík a Bagdád byl dobyt. Teď se musí počítat s přirozenými následky války. Odpovědnost za ně nesou Spojené Státy, myslí si Arab News.

Kanadský dopisovatel slovenského deníku Sme často podrobuje své americké sousedy ostré kritice. Tentokrát si vzal na mušku bývalé členy hnutí Hippies. Mnozí z těch, kteří v šedesátých letech kouřili marihuanu a hlásali lásku, teď sedí ve vedoucích pozicích v zemi. A je to vidět.

Hippie děti si pořád myslí, že svět je třeba zachránit idealistickou láskou. Bohužel se proto nejsou ochotni vzdát svého teplého místečka v nejprohnilejší zemi na světě, píše se v deníku. Nejhorším z této generace byl zřejmě bývalý prezident Clinton. V záchvatu lásky třikrát odmítl súdánskou nabídku na dodání Usámy Bin Ládina.

Kdybychom se řídili heslem "lásku ne válku", asi by to na světě vypadalo dost podivně. Litovali bychom chudáky, kteří naši ideologii nepochopili, a těm, kdo by s různými Saddámy chtěli zatočit, bychom jen nadávali, že to dělají špatně. Uzavírá svou sondu do života Američanů komentář deníku Sme.

Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme