Tisk: Zapomeňte na větřík, přichází Katrina

Americký deník New York Times píše o hurikánu Katrina, jednom z největších, který kdy ohrožoval Spojené Státy. Včera pustošil pobřeží, dnes se vydal do New Orleansu, tedy města, které leží pod úrovní moře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Starosta nařídil povinnou evakuaci, která způsobila dopravní kolaps, ale mnoho lidí ve městě zůstalo, včetně tisíců vystrašených turistů. Deset tisíc z nich se shromáždilo na stadionu, který byl projektován jako přístřeší před ničivými hurikány, informuje list.

Problém s hurikány je, že máme pocit, že už je dobře známe, píše dnešní Washington Post. Hysterické rady meteorologů, evakuace a kašírované televizní záběry nám dávají pocit, že už jsme všechno viděli. Neviděli. Léta nás meteorologičtí experti upozorňují na to, že přijde skutečně velký hurikán.

A teď je tady. Možná, že New Orleans unikne ničivému scénáři, který posledních 250 let pronásleduje představivost tamních starostů. Ale rozhodně to nebude kvůli tomu, že Katrina je jen tak nějaká bábovka. To, že Katrina patří mezi hurikány páté, tedy nejvyšší kategorie, už víme. Odborníci ale také naměřili 902 milibarů barometrického tlaku.

A došli k jednoznačnému závěru: Katrina je srovnatelná s hurikánem Camille, který na pobřeží útočil v roce 1969. Ten tehdy vytrhával betonové budovy ze země a z okolních močálů udělal otevřené hroby. I tentokrát zapomeňte na větřík, který odfoukává střechy. New Orleans je ve velkém nebezpečí, varuje deník Washington Post.

Hory čínských textilních výrobků zabavených celníky v přístavech Evropské unie jsou námětem článku v listě Daily Mail. Jeho autor poznamenává, že by nikdo nezáviděl britskému šéfovi evropské komise pro obchod Peterovi Mandelsonovi jeho dovolenou na Capri, kdyby si evropští maloobchodníci nervali vlasy. Článek četl i londýnský spolupracovník Radiožurnálu Milan Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Kocourek cituje z britského tisku

Německé deníky zaměstnává předvolební kampaň. Tamní parlamentní volby se blíží. List Frankfurter Allgemaine Zeitung si všímá předvolebního sjezdu německých křesťanských demokratů v Dortmundu. Strana je prý plná optimismu a věří, že zářijové volby vyhraje. Straníci oslavovali svého volebního lídra, Angelu Mercklovou, jako by byla nějaká superstar. Byl to prostě takový sjezd v americkém stylu, dodává německý deník.

Jeho kolega, Sueddeutsche Zeitung ale připomíná, že pod optimismem se skrývá rozkol. V Křesťansko-demokratické unii, takzvané CDU, totiž roste opozice proti jednotné sazbě daní. To je předvolební heslo číslo jedna a propaguje ho finanční expert v předvolebním týmu křesťanských demokratů Paul Kirchhof.

Deník připomíná, že rovná daň boří tradici, která je v Německu po desetiletí. Většina Němců dosud souhlasí s tím, že je fér, aby bohatí platili větší daně. Daňový systém se po volbách změnit musí, je ale otázka, jestli právě takovým způsobem, myslí si Sueddeutsche Zeitung. CDU bude mít ještě hodně problémů s těmi, kdo nevěří v její návrh reformy, upozorňuje.

Ruský list Novaja Gazeta připomíná blížící se roční výročí obléhání základní školy v Beslanu. Deník vyjadřuje skepsi nad gestem ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten si na pátek pozval matky obětí. Mnozí to považují za velmi lidský čin. U některých dokonce vyvolal silné emoce a slzy. Beslanští ale pořád věří, že zásah státních bezpečnostních sil způsobil většinu mrtvých.

Operace, která se tehdy v beslanské škole odehrála, se nesla v barbarském duchu. Nešlo o to zachránit obléhané děti, ale zničit teroristy, tvrdí deník. Pozvané ženy věří, že se jim s prezidentem podaří mluvit déle než půl hodinu. Na tak dlouho je jejich schůzka plánovaná, dodává Novaja Gazeta.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme