Tlak na ukončení bojů v Gaze sílí

Už druhý jihoamerický stát přerušil diplomatické styky s Izraelem. Po Bolívii tak učinila i Venezuela. Důvod je v obou případech stejný kritika Izraele za jeho vojenské akce v Gaze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinci čekají na potraviny, které rozděluje OSN v centru Gazy | Zdroj: ČTK

Ty dnes vstoupily do dvacátého dne. Izraelci při útocích zabili více než tisíc Palestinců. Asi 40 procent z nich jsou podle zdravotníků civilisté. Palestinské útoky na židovský stát za stejnou dobu zabili tři izraelské civilisty a 10 vojáků.

Venezuelský prezident Hugo Chavez označil izraelské počínání za holocaust. Jeho bolivijský kolega Evo Morales navrhuje, aby izraelský premiér Olmert byl stíhán za genocidu. A trest prosazuje i pro izraelského prezidenta Perese odebrání Nobelovy ceny za mír.

Izraelské tažení odsuzuje většina jihoamerických vlád. První praktický krok podnikl Chavez, když vypověděl izraelského velvyslance z Caracasu.

V Egyptě i jinde zatím pokračovalo úsilí mezinárodních prostředníků o příměří mezi Izraelem a Hamasem. Obejvili se náznaky, že se dohoda o příměří skutečně blíží.

Například představitelé Hamasu vyjádřili spokojenost nad hrubou verzí egyptské mírové iniciativy. S návrhem má být dnes v Káhiře obeznámen také izraelský vyjednávač.

S izraelským vedením má dnes situaci probrat generální tajemník OSN Pan Ki Mun. Na okrajích města Gaza přesto pokračují přímé boje izraelských vojáků s ozbrojenci Hamasu.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme