'Tohle se nedá zastavit, proto nemám strach,' říká o referendu neoficiální katalánský ministr zahraničí

Vláda španělského regionu Katalánsko nepolevuje ve snaze uspořádat referendum o nezávislosti na Španělsku. Člen regionálního kabinetu pro mezinárodní vztahy hledal podporu pro právo na uspořádání referenda i v Praze. Lidové hlasování v tuto chvíli pro zjištění nálad v jeho zemi nezbytné, řekl v rozhovoru pro Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Rozhovor Praha/Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člen katalánské regionální vlády pro mezinárodní vztahy Raül Romeva

Člen katalánské regionální vlády pro mezinárodní vztahy Raül Romeva | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Necelé dva týdny před plánovaným referendem v Katalánsku se stupňují snahy španělské vlády hlasování zabránit. Španělský ministr hospodářství Cristóbal Montoro převzal kontrolu nad rozpočtem katalánské regionální vlády. Hrozí jí, že nebude moci vyplácet zaměstnance regionální administrativy, ale ani třeba pracovníky ve školství nebo ve zdravotnictví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák mluvil s členem katalánské vlády Raülem Romevou

Jejich výplaty by zajišťovalo španělské ministerstvo financí. Pokračují také zátahy policie na tiskárny, kde se chystají materiály k říjnovému referendu. Ve městě Sabadell například policie v jedné tiskárně zabavila 100 tisíc letáků propagujících referendum.

Katalánská vláda hledá v Evropě podporu pro pořádání plebiscitu o nezávislosti regionu na Španělsku. I proto přijel do Prahy člen katalánské vlády pro mezinárodní vztahy Raül Romeva.

Žaloba na 750 starostů

„750 starostů z přibližně 900 obcí, které v Katalánsku máme, čelí žalobě, protože se rozhodli dát obecní prostory k dispozici pro hlasování,“ řekl Romeva Radiožurnálu.

Demonstranti za nezávislost Katalánska | Foto: Sergio Perez | Zdroj: Reuters

„Pronásledují se tiskárny, sdělovací prostředky, místní noviny, dokonce městské noviny. To třeba jen proto, že v nich byl jeden článek, ve kterém se vysvětlovalo, co je to referendum. A tohle se děje v členské zemi Evropské unie,“ pokračoval.

Raül Romeva, neoficiální ministr zahraničí katalánské regionální vlády vypočetl, jaké překážky se snaží Madrid Katalánsku klást na cestu k hlasování o případné nezávislosti.

Prokuratura například zahájila vyšetřování předsedkyně katalánského parlamentu, která jen dovolila debatu poslanců o zákonu o referendu.

Nemám strach

Také předseda regionální vlády a všichni její členové jsou trestně stíhaní, že umožnili, aby lidé v referendu vyjádřili, co chtějí. „V zásadě jsme ale nespáchali zločin, protože od roku 2005 už není pořádání referenda podle zákona trestné. Přesto se proti nám vede trestní řízení,“ obhajuje referendum Romeva.

Zákon o oddělení Katalánska je příhodný pro autokratický režim, pozastavil platnost španělský ústavní soud

Číst článek

Romeva nemá strach z toho, že by mohl podobně jako bývalý předseda regionální vlády Artur Mas jít před soud a odejít od něj se zákazem politické činnosti a mnohatisícovou pokutou.

Snahy o nezávislost Katalánska jsou podle něj zcela nenásilné a reakce španělské vlády je prezentací moci. „Je to naprosto neadekvátní, co se tady dnes děje. Nedá se nic jiného dělat, než se chovat demokraticky. Kdykoli se proti někomu zahájí trestní stíhání, postaví se za něj stovky dalších,“ myslí si Romeva.

Když prohledají nějakou tiskárnu a zabaví tam letáky, ti lidé z tiskárny pokračují ve výrobě letáků sami doma. Tohle se nedá zastavit. Proto nemám strach,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál.

Nejde o ano či ne, ale o možnost vyjádřit se

Podle Romevy nejde teď tolik o to, jestli bude výsledek referenda ANO nebo NE pro nezávislost Katalánska, ale o to, aby vůbec obyvatelé měli možnost rozhodnout.

Člen katalánské regionální vlády pro mezinárodní vztahy Raül Romeva při rozhovoru s Pavlem Novákem | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Problém je, že jsme více než dvacetkrát formálně žádali španělskou vládu, abychom společně uspořádali referendum podobně jako Spojené království a Skotsko. Abychom zjistili, jestli si opravdu většina obyvatel Katalánska myslí, že nezávislost je řešením,“ vysvětluje Romeva.

V tuto chvíli víme, že se většina lidí v Katalánsku shoduje na tom, že referendum je nezbytné,“ řekl katalánský „ministr zahraničí“.

„To neznamená, že je většina pro nezávislost. To nevíme. Jestli se ale ukáže, že většina chce nezávislost, není jediný důvod, proč bychom neměli vytvořit nový stát. Právně je to možné a politicky nutné,“ řekl při návštěvě v Praze Raül Romeva.

Katalánská vlajka | Foto: Albert Gea | Zdroj: Reuters

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme