Tokijská konference o pomoci Afghánistánu má úspěch

Mezinárodní konference na pomoc Afghánistánu je úspěšná. Země zničená válkou bude na letošní výdaje potřebovat příspěvek 1,7 miliardy dolarů, přitom už během prvního dne konference v Tokiu se účastníci zavázali darovat téměř dvojnásobek této částky. V příštích pěti letech si pak obnova Afghánistánu vyžádá až 10 miliard dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hamíd Karzáí | Foto: ČTK/AP

Konference se účastní delegáti z 60 zemí a dvacítky mezinárodních organizací. Prioritou má být zřízení fondu Světové banky, OSN a dalších organizací. Podle nich bude na obnovu Afghánistánu v příštích pěti letech třeba až 10 miliard dolarů. S tím však nesouhlasí britská ministryně pro mezinárodní rozvoj Clare Shortová, která tato čísla odmítla na základě zkušeností s obnovou jiných válkou zničených zemí. Británie přispěje v příštích pěti letech 288 miliony dolarů.

Hostitelské Japonsko v následujících dvou a půl letech Afghánistánu věnuje 500 milionů dolarů, Spojené státy jen v příštím roce slíbily dát téměř 300 milionů dolarů. Evropská unie na stejné období přislíbila 550 milionů dolarů. Pomůže i Saúdská Arábie, a to v následujících třech letech částkou 220 milionů dolarů.

Prozatimní afghánský premiér Hamíd Karzáí požádal v úvodu konference mezinárodní společenství, aby zemi odpustila dluhy a aby co nejrychleji začlenila Afghánistán do mezinárodních finančních institucí. Dárci se ale shodně chtějí ujistit, že jejich peníze se nepromrhají ani neskončí v rukou znepřátelených kmenových vůdců. Hamíd Karzáí proto slíbil, že zajistí fungování důvěryhodné vlády, které by dárcovské státy mohly věřit.

Nejvýznamnějším dárcem má být Evropská unie. Jen letos chce patnáctka investovat 500 miliónů dolarů, což je vůbec nejvyšší částka mezi dárci. Unie se smířila s tím, že valnou část peněz spolkne financování státní správy v Afghánistánu. jak řekl generální tajemník OSN Kofi Annan, Afghánistán letos potřebuje na své vládní výdaje milimálně 1,3 miliardy dolarů. Bez těchto peněz nemůže vláda v Kábulu dostat situaci v zemi pod kontrolou, uvedl Annan.

Evropská unie ve své analýze tvrdí, že na přímou pomoc bude afghánská vládní pokladna odkázaná minimálně dva roky. Další peníze budou potřeba na obnovu zničené ekonomiky, dopravní sítě a telekomunikací. Mluví se o deseti miliardách pro příštích pět let. Konference dárců v Tokiu zatím našla jen tři miliardy.

Dárcovská konference je v centru pozornosti také afghánských vládních představitelů i kmenových náčelníků. Ti očekávají, že se jejich premiér Karzáí vrátí z Tokia s kufry plnými peněz. Většinu ministrů a úředníků nezajímá ani tak to, kolik dostane ze slibovaného finančního krajíce jejich resort, ale jaká bude po dlouhé době první výplata. Lidé chodí do úřadů, protože věří, že mezinárodní společenství začne brzy do jedné z nejchudších zemí na světě posílat obrovské sumy peněz.

Jak Petře Procházkové z agentury Epicentrum sdělil vysoký úředník ministerstva zahraničí, svět si musí uvědomit, že chudí lidé lidé se budou snažit zajistit si obživu jakýmkoliv způsobem, třeba pěstováním drog, nebo dokonce tím, že se nechají najmout organizací Al-Káida a za tučné odměny budou vyhazovat do povětří velvyslanectví bohatých, ale lakomých zemí.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme