Tokio a Peking plánují horkou telefonickou linku

V Tokiu už třetí den jedná premiér Japonska Jukio Hatojama s čínským protějškem Wen Ťia-paem. Tématem jejich setkání je především zlepšení vzájemných vztahů, které narušily mimo jiné spory o mořskou hranici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tokio | Foto: Petr Veber

Ke zlepšení komunikace mezi Tokiem a Pekingem by proto mělo pomoci zřízení horké telefonické linky. Ta má bránit dalším námořním incidentům mezi druhou a třetí největší ekonomikou světa.

Vztahy mezi Pekingem a Tokiem dlouhodobě narušují spory o nerostné suroviny ve Východočínském moři. Řešení má přinést nově podepsaná dohoda o společném průzkumu nalezišť.

Přiblížit dva ekonomické giganty Asie by podle japonského ministra zahraničí mohl i turismus. Japonci proto slíbili Číňanům zjednodušit vydávání víz. Podle expertů se tak vztahy mezi Tokiem a Pekingem oteplují.

Za vlády předešlého japonského premiéra Džuničiró Koizumiho čínští politici své cesty do Japonska bojkotovali. Důvodem byly časté návštěvy expremiéra v kontroverzním chrámu Yasakuni. Ten totiž patří nejen obětem 2. světové války, ale i japonským válečným zločincům.

Kateřina Procházková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme