Tokio si připomíná 10 let od útoku sekty Óm šinrikjó v metru

Několika minutami ticha si obyvatelé Tokia připomněli desáté výročí útoku v metru nervovým plynem. 12 lidí se sarinem otrávilo, 5500 dalších se plynu nadýchalo. Útok, který se označuje za největší případ masového násilí v Japonsku od druhé světové války, byl vzápětí připsán náboženské sektě Óm šinrikjó.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noční Tokio

Noční Tokio | Foto: chijihonbu.metro.tokyo.jp

Óm šinrikjó jako první sekta uskutečnila atentát chemickou braní. Veškerou odpovědnost za hrůzný čin nese 49letý téměř slepý Šókó Asahara. "Evidentně stál za vším tím zlem, které sekta produkovala, a byl také odsouzen spolu se svými nejbližšími spolupracovníky na jaře loňského roku k trestu smrti, i když ten bude vykonán zase za mnoho let," říká japanoložka Denisa Vostrá.

Policejní šetření v sídle sekty přineslo děsivé důkazy. Kromě množství zbraní a drog například i mikrovlnnou troubu sloužící pravděpodobně k likvidaci těl odpůrců. Přes počáteční slova o zákazu však sekta stále existuej, i když hrozba, kterou představuje, se podle mluvčího japonské vlády nezměnila.

Markéta Kaclová, Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme