Tokio si připomíná 10 let od útoku sekty Óm šinrikjó v metru

Několika minutami ticha si obyvatelé Tokia připomněli desáté výročí útoku v metru nervovým plynem. 12 lidí se sarinem otrávilo, 5500 dalších se plynu nadýchalo. Útok, který se označuje za největší případ masového násilí v Japonsku od druhé světové války, byl vzápětí připsán náboženské sektě Óm šinrikjó.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noční Tokio | Foto: chijihonbu.metro.tokyo.jp

Óm šinrikjó jako první sekta uskutečnila atentát chemickou braní. Veškerou odpovědnost za hrůzný čin nese 49letý téměř slepý Šókó Asahara. "Evidentně stál za vším tím zlem, které sekta produkovala, a byl také odsouzen spolu se svými nejbližšími spolupracovníky na jaře loňského roku k trestu smrti, i když ten bude vykonán zase za mnoho let," říká japanoložka Denisa Vostrá.

Policejní šetření v sídle sekty přineslo děsivé důkazy. Kromě množství zbraní a drog například i mikrovlnnou troubu sloužící pravděpodobně k likvidaci těl odpůrců. Přes počáteční slova o zákazu však sekta stále existuej, i když hrozba, kterou představuje, se podle mluvčího japonské vlády nezměnila.

Markéta Kaclová, Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme