USA nabízí až deset milionů dolarů za informace o ruské ‚trollí farmě‘. Měla ovlivňovat americké volby

Americké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek uvedlo, že za informace o údajném ruském zasahování do amerických voleb nabízí odměnu až deset milionů dolarů, v přepočtu 241 milionů korun. Informovala o tom agentura Reuters.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

počítače, ilustrační foto

Agentura pro výzkum internetu prováděla operace s cílem zasahovat do politického systému Spojených států amerických už v roce 2014 (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ministerstvo hledá informace o Agentuře pro výzkum internetu Jevgenije Viktoroviče Prigožina a s ní spojených ruských subjektů a spolupracovníků, které se týkají jejich snah o ovlivňování amerických voleb,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí ve čtvrtečním prohlášení.

Vzdělávání, kritické myšlení a otevřená data. Finsko vévodí boji proti ruským dezinformacím

Číst článek

Spojené státy už předloni uvalily sankce na osoby a subjekty spojené s vedoucím představitelem Agentury pro výzkum internetu, které se přezdívá „ruská trollí farma“.

Jedná se o společnost se sídlem v Petrohradu, která podle amerických zpravodajských služeb hrála ústřední roli při ruských snahách o ovlivnění prezidentských voleb v roce 2016. Prigožin je ruský státní příslušník, který agentuře poskytl finanční prostředky, uvedlo ministerstvo.

Agentura pro výzkum internetu prováděla operace s cílem zasahovat do politického systému Spojených států amerických už v roce 2014, přičemž jejím cílem bylo „zasévat neshody“, dodalo ministerstvo.

Američtí prokurátoři dříve uvedli, že agentura zaplavila sociální sítě falešnými zprávami a konspiračními teoriemi ve snaze využít rozdělení společnosti ve Spojených státech. Ruská vláda obvinění ze zasahování do volebního procesu odmítá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme