Britský veterán Moore byl povýšen do šlechtického stavu. Johnson ho označil za ‚národní poklad‘

Stoletý válečný veterán Tom Moore, který se díky své sbírce na podporu britského zdravotnictví stal symbolem boje s koronavirem ve Velké Británii, byl povýšen do šlechtického stavu. Oznámil to úřad britského premiéra. Boris Johnson jeho příběh označil za „neuvěřitelný“ a Moora označil za „národní poklad“.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský válečný veterán vybral na podporu zdravotníků v přepočtu zhruba miliardu korun | Foto: Peter Cziborra | Zdroj: Reuters

Moore zahájil svou veřejnou sbírku na velikonoční pondělí se skromným cílem vybrat alespoň tisíc liber. Na podporu své kampaně slíbil stokrát přejít svoji pětadvacet metrů dlouhou zahradu. Nakonec se jeho sbírce podařilo vybrat v přepočtu miliardu korun.

Britský válečný veterán Moore slaví 100. narozeniny. Královna mu udělila hodnost čestného plukovníka

Číst článek

Brzy poté si jeho iniciativy všimla i britská média. Veterán se tak stal národním hrdinou a na jeho sbírku přispělo přes půl druhého milionu lidí. A více než stovka lidí následně požadovala jeho povýšení do šlechtického stavu. Návrh získal podporu i na Downing street. Ve svých sto letech se tak Tom Moore stal jedním z nejstarších lidí, kterým se této pocty dostalo.

„Za všechny lidi, kterých se tento příběh dotkl, bych chtěl vyjádřit hluboký dík. Je skutečně pravým národním pokladem,“ uvedl v reakci na udělení šlechtického titulu pro Moora premiér Boris Johnson.

Tom Moore uvedl, že povýšení stále „nemůže uvěřit“. „Jsem určitě potěšený, že se mi dostalo tak úžasné pocty od královny a premiéra. Nemohl jsem tomu prvně uvěřit. Vždy jsem říkal, že je to nemožné a najednou to vypadá, že se to opravdu stane. Nečekal jsem, že bych podobný dopis mohl obdržet,“ řekl Moore serveru BBC News.

Válečný veterán již na konci dubna obdržel od královny ke svým narozeninám kromě blahopřání i hodnost čestného plukovníka. 12. května získal i vyznamenání od starosty Londýna.

Jaromír Marek, tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme