Tomáš Berdych si v Austrálii užívá slávu i klidný spánek

Nejlepší tenisté kočují celý rok po světě, takže jen těžko mohou mít k některému místu opravdu silné pouto, tím spíš, když poznávají většinou jen kurty, hotely a letiště. Ale oblíbené zastávky na své trase mají, a tak pokaždé ožijí, když se tam se svým náčiním a svými nejbližšími vypraví. Platí to i v případě Tomáše Berdycha, který může za takovou zvlášť příjemnou destinaci považovat Austrálii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Berdych se v Melbourne podepisuje fanouškům | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

Náměstí Federace přímo v centru Melbourne je plné lidí, stojí čelem k pódiu a jako během rockového koncertu občas spontánně zakřičí. To když se ze stanu potaženým černým suknem ozve známý hlas. Jo-Wilfried Tsonga, Andy Roddick nebo také Tomáš Berdych, to oni jsou teď obdivovanými hvězdami. Tentokrát sedí za stolkem a coby účastníci zdejší exhibice povídají o svých nejbližších plánech.

Tomáš Berdych mluví stejně jako ostatní v angličtině, ale možná by uspěl i s češtinou. V Austrálii má každý rok spoustu fanoušků, kteří se při zápasech českého tenisty v Melbourne většinou soustřeďují kolem už tradiční Berdych Army. A ti, co zemi poznají déle, jako třeba Šimon Zavázal nebo Jan Lobík, mohou i srovnávat.

„Oni pro něj dělají úplně neuvěřitelnou atmosféru. Mezi fanoušky je i Češka, která se tedy narodila v Austrálii, ale maluje jim všude české vlajky, učí je česká slova a to je strašně hezké. Oni ho podporují a on jim za oplátku dává lístky na turnaje. Je to skvělé, takový dobrý fanklub,“ říká Šimon a Jan dodává: „Tady nemá žádnou fangroup ani domácí Hewitt.“

Tenisté u řeky Yarra v Melbourne | Foto: Jaroslav Plašil

„Tady v Austrálii jsou fanoušci skvělí všude. V Brisbane, Melbourne, Sydney, prostě kdekoliv ty lidi jsou,“ říká Tomáš Berdych. Ten musí absolvovat na turnajích kromě zápasů i právě setkání s fanoušky.

Podepisování a focení není tak fyzicky náročné a Tomáši Berdychovi nijak zvláště v Melbourne nevadilo. Je to spíš takové zpestření v náročném tréninkovém procesu.

„Dneska jsme šli na snídani, poté jsem absolvoval jednu tréninkovou fázi v posilovně. A následně jsem vyrazil na tuto akci. Po ní se půjdu najíst a od tří zase trénovat. Celý den skončí večeří kolem půl osmé. Jiné je to, když mám turnaj, to se trénuje ráno a jen lehce.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaroslav Plašil strávil s Tomášem Berdychem akci s fanoušky v Melbourne

Nečekaně klidný spánek

Tomáš Berdych je známý tím, že si rád přispí. Například ve Wimbledonu, kde zápasy často přerušuje déšť, říkal před důležitým duelem, že klidně spí. Na cestách po Austrálii je to ale s časem hodně složité, protože se létá letadlem až přes tři časová pásma.

„Já jsem byl překvapený, když jsme letěli z Perthu do Melbourne, a já jsem si myslel, že časový posun je hodina až dvě. A oni to jsou tři. Takže večer se vám nechce spát a ráno, když vstanete v devět, tak je vlastně šest. Jenže mně to právě vůbec nevadilo,“ vrací se Tomáš Berdych k noci po příletu z vítězného Hopmanova poháru.

‘Spálené‘ vzpomínky

O něco složitější je to pochopitelně s přesunem z české republiky, ale i tak pokaždé vyráží český tenista za sluncem na opačnou polokouli do o deset hodin rozdílného časového pásma rád. A už od své první návštěvy si také leccos pamatuje.

„Bylo to vlastně ještě na juniory. Ten turnaj se hrál někde kousek od Melbourne. Člověk si říkal, že jo, jedu do tepla, ale tady to sluníčko je úplně jiné. Tady se neopálíte, ale spálíte. No, a já jsem byl mladý a nerozvážný, tak jsem se první den šíleně spálil a nemohl jsem spát. Tohle je na Austrálii má první vzpomínka,“ vzpomíná tenista Tomáš Berdych, který tentokrát startuje v Austrálii o něco náročnější sezonu než obvykle. Ta letošní totiž bude zahrnovat i olympijské hry v Londýně.

Jaroslav Plašil, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme