S Čínou je třeba vést pragmatický dialog, patří tam i lidská práva, řekl Petříček v Šanghaji

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) s prezidentem Milošem Zemanem během cesty do Číny probíral, jak by měla vypadat česká politika vůči této velmoci. Podle něj je s Čínou potřeba vést rozumný a otevřený dialog, kam patří také lidská práva. V Číně se v neděli také zúčastnil slavnostního odhalení plakety připomínající pomoc Číny českým Židům, kteří prchali před nacismem.

Šanghaj (Aktualizováno: 13:05 4. 11. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček z ČSSD.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček z ČSSD. | Zdroj: Úřad vlády

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) je s dalšími třemi ministry součástí delegace prezidenta Miloše Zemana, která v neděli přicestovala do Číny.

Hongkongské utahování šroubů. Skončilo poslední knihkupectví, kde si Číňané četli o sexu i demokracii

Číst článek

S prezidentem Petříček cestou do Číny probíral, jak by česká politika vůči Číně měla vypadat. „Vnímám Čínu jako velmi významného partnera, s kterým je třeba vést pragmatický a otevřený dialog o všech stránkách našich vztahů,“ řekl českým novinářům. Zmínil společné ekonomické zájmy, lidská práva podle něj do dialogu také patří.

Země jako Německo či Nizozemsko jsou podle něj příkladem, že lze prosazovat ekonomické zájmy a současně vycházet z jasných hodnot a principů. „Věřím, že jsme schopni vyvážit naše ekonomické zájmy a naše hodnoty,“ konstatoval.

Petříček po nástupu do funkce zdůraznil, že v oblasti diplomacie chce obecně klást důraz na lidská práva, téma podle něj musí být i součástí dialogu s Pekingem. V pondělí se sejde se svým čínským protějškem Wangem I. „Chtěl bych s ním hovořit o celé škále témat včetně lidských práv,“ zdůraznil.

Rozdílné období

Petříček se v neděli v Šanghaji zúčastnil slavnostního odhalení plakety připomínající pomoc Číny českým Židům, kteří prchali před nacismem.

Zeman zahájil návštěvu Číny večeří pořádanou Si Ťin-pchingem, zmínil i téma nové Hedvábné stezky

Číst článek

V Šanghajském muzeu židovských uprchlíků připomněl příběh uprchlíka Josefa Schulhofa. V souvislosti s tím ocenil, že Evropa od konce druhé světové války zažívá období míru, demokracie a respektu k lidským právům.

Na Schulhofově osudu Petříček ilustroval, jak rozdílné období dnes Evropa zažívá. „Neměli bychom to brát jako automatické,“ konstatoval ministr. Šanghaj si podle něj zaslouží poděkování za to, že uprchlíky přijala.

Šanghajské muzeum židovských uprchlíků obsahuje expozici o životech Židů, kteří byli nuceni opustit Evropu kvůli blížícímu se holokaustu a rozhodli se za své útočiště vybrat právě Šanghaj.

Muzeum se nachází v bývalé synagoze ve čtvrti Chung-kchou, která je známá především tím, že od roku 1943 zde byli nuceni žít Židé, kteří se do Šanghaje přistěhovali po roce 1937. Díky tomu se jí začalo přezdívat šanghajské ghetto.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme