Petříček jednal se Stoltenbergem. Tajemník NATO ocenil české nasazení v Afghánistánu
Nasazení a práci českých vojáků v rámci mise NATO v Afghánistánu v úterý při setkání s českým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem z ČSSD ocenil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Petříček po schůzce novinářům řekl, že se diskutovalo také o dění na Ukrajině či o spolupráci mezi aliancí a Evropskou unií.
„Zmínil také naše oběti,“ uvedl Petříček s tím, že současné zapojení ČR do práce v zemi je pro alianční podpůrnou misi Resolute Support významným přínosem a čeští vojáci odvádějí výbornou práci.
Ústup z Afghánistánu by byl nejenom zbabělostí, ale i zmarněnou obětí našich vojáků, řekl Zeman
Číst článek
V Afghánistánu letos padlo více než deset spojeneckých vojáků, byli mezi nimi Američané a čtyři Češi. Posledním byl vojenský kynolog Tomáš Procházka, který zemřel 22. října v provincii Herát, když afghánský voják zahájil střelbu na projíždějící české vozidlo.
Blížící se ukrajinské volby
Dalším tématem diskuse Petříčka se Stoltenbergem bylo dění na Ukrajině, kterou čekají parlamentní a prezidentské volby. „Ukrajina je pro NATO významný partner, je to z pohledu evropské bezpečnosti významná země,“ upozornil český ministr.
Ukrajina bude jedním z témat nadcházejícího jednání aliančních ministrů zahraničí počátkem prosince v Bruselu.
Se Stoltenbergem v úterý Petříček hovořil také o možnosti dalšího působení aliance, třeba při posilování bezpečnosti Evropské unie i jinými cestami než jen snahou stabilizovat střední Asii a Afghánistán. Shodli se, že o podobných otázkách musí v první řadě rozhodnout samotné členské země aliance.
Schůzka s Mogheriniovou
Už krátce po poledni se Petříček sešel s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou. S ní i se Stoltenbergem probírali například možnosti lepší obrany vůči takzvaným hybridním hrozbám.
Vojáci zranění při útocích v Afghánistánu zůstávají v nemocnici, léčba potrvá měsíce
Číst článek
„Dezinformace či třeba kybernetické útoky jsou stále častější a je třeba, aby členské státy NATO a EU posilovaly svou odolnost vůči těmto novým způsobům ovlivňování politiky,“ poznamenal český ministr.
Petříček také připomněl, že už v pondělí se podpory v EU dočkal Prahou předložený projekt spolupráce s Německem na rozvoji pasivních sledovacích systémů v rámci trvalé strukturované spolupráce unijních zemí v obranné oblasti (PESCO).
K původním, letos v březnu schváleným 17 projektům, by nyní mělo přibýt dalších 17 týkajících se oblastí od rozvoje vojenských schopností a vývoje například bezpilotních letounů přes výcvik, zvyšování připravenosti pozemních sil, letectva i námořnictva až po kybernetickou obranu.
Česká republika si také příští rok připomíná dvě desetiletí od svého vstupu do aliance. Petříček proto dnes Stoltenberga pozval do Prahy na 12. března, kdy se v souvislosti s výročím uskuteční připomínkové akce.