Prouza: Visegrádu chybí společná pozitivní agenda. Všechno neguje a nepřichází s alternativou

Společným cílem visegrádské čtyřky bylo původně pomáhat si v procesu transformace a přibližování k Evropské unii. „Dnes V4 žádnou společnou pozitivní agendu nemá,“ konstatuje ve Dvaceti minutých Radiožurnálu bývalý vládní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (dříve ČSSD).

Tento článek je více než rok starý.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společného cíle vstupu do NATO a EU se podařilo dosáhnout, od té doby ale nikdo podle něj nepřišel s vizí, co dál. I kdyby Česko nějakou takovou vizi mělo, Prouza nevěří, že by bylo možné ji se současným Polskem a Maďarskem naplnit. Je stále těžší najít společné zájmy, myslí si.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s Tomášem Prouzou o současnosti a budoucnosti visegrádské čtyřka

„Ještě před pár lety V4 fungovala celkem dobře. Byly to tři země proti Viktoru Orbánovi, kterého držely aspoň trochu v šachu. Dnes jediní, kdo se chovají ještě relativně prodemokraticky, jsou Slováci, zatímco z Česka, Polska a Maďarska se stává klub obranářů,“ naráží Prouza na negativní postoj, který tyto země stále častěji k unijním návrhům zaujímají.

Kromě toho také jednu věc říkáme a druhou děláme, myslí si: „Třeba u migrace neustále omíláme, že je potřeba ji řešit v zemích původu namísto v tranzitních zemích, a přitom v rozpočtu na příští rok snižujeme prostředky na rozvojovou a humanitární pomoc.“

Západní země už proto podle něj také nejen v otázkách migrace rezignovaly na diskusi se státy V4.

„Nejsme u toho, jsme až někde v druhém sledu, a to je pro nás strašně nebezpečné,“ varuje Prouza.

„Celé fungování v Evropě je o schopnosti umět si zmapovat, kdo jsou moji přátelé, a rychle se s nimi domluvit. Nebýt zasekaní v tom, že je tady nějaký blok a s jinými se nebavíme. A to je, myslím si, největší chyba, kterou Česko dělá – neustále vzýváme Visegrád a nedíváme se na ty ostatní.“

Co bude pro Visegrádskou skupinu znamenat odchod Velké Británie z Evropské unie? A jaké má spolupráce v rámci V4 perspektivy do budoucna? Poslechněte si celý rozhovor s Tomášem Prouzou, který byl hostem v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Tomáš Pancíř, and Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme