Tonga se ponořila do internetové tmy. Porucha kabelu odřízla tichomořské království od světa

Jaké to je, když se celá země v 21. století ocitne na několik dní bez internetu? Přesně takovou situaci zažívala tichomořská Tonga. Souostroví se sto tisíci obyvateli přišlo o spojení se světem kvůli poruše telekomunikačního kabelu. Teď je závislé na záložním internetu přes satelit – alternativní zdroj má ale jen omezenou kapacitu.

Tento článek je více než rok starý.

Nuku'alofa (Tonga) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nuku'alofa, hlavní město království Tonga

Nuku'alofa, hlavní město království Tonga | Foto: David Broad | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 3.0,©

Vše způsobila závada na kabelu, který Tongu spojuje se souostrovím Fidži vzdáleným asi 830 kilometrů. Podle jednoho z operátorů to mohlo být kvůli magnetické bouři nebo blesku.

Od neděle se podařilo zprovoznit záložní satelitní spojení, je ale velmi pomalé a úřady zvažují zákaz například sociálních sítí, aby bylo možné provozovat alespoň základní služby.

Za 15 let bez připojení? Stoupání mořské hladiny ohrožuje internetovou síť, varují vědci

Číst článek

Podle editorky zpravodajského webu Matangi Tonga Mary Fonuaové si až teď místní uvědomili, jak moc jsou na internetu závislí. Podle toho, co web uvádí, potřebuje stotisícová země internet k zajišťování základních potřeb, které se dotýkají mnoha oblastí života – od vládních institucí přes firmy a drobné podnikatele až po obyčejné lidi.

Nefunkční platební terminály

Tonga přes internet zajišťuje základní zásobování. Kvůli nefunkčním emailům ale nešlo nic objednávat a nefungovaly ani internetové transakce, takže zboží nešlo zaplatit. Banky a státní úřady ale podle BBC mají většinou vlastní satelitní připojení.

Život to ale komplikuje podnikatelům, například objednávky surovin, prodej do zahraničí. Výpadek ale ovlivňuje i běžné nákupy. Dočasně nefungovaly platební terminály v obchodech a lidé si proto narychlo vybírali peníze z bankomatů.

Dopadá to i na základní příjmy, asi polovina obyvatel země žije v zahraničí a příbuzným domů posílají peníze. Přes internet se zároveň objednávají hotely, rezervují letecké spoje, což ovlivňuje i cestovní ruch.

Zimbabwská vláda uprostřed krvavých protestů nařídila největšímu operátorovi vypnout internet

Číst článek

Turisté zároveň chtějí používat sociální sítě, což teď v nouzovém režimu prakticky nemůžou.

Sociální sítě

Zákaz sociálních sítí by na Tongu dopadl významně. Podle telekomunikační společnosti Tonga Cable jde 80 procent kontaktů mezi ostrovní zemí a zahraničím přes sociální sítě. Důležité jsou nejen pro turisty, ale i pro mnohé místní, kteří tak udržují spojení s příbuznými v zahraničí, nejčastěji v Austrálii, na Novém Zélandu a ve Spojených státech.

Přestože teď ještě zakázané nejsou, používat se prakticky nedají. Načítání e-mailu podle místních trvá i desítky minut, takže sdílení či prohlížení obrázků nebo sledování videí je v takových podmínkách prakticky nemožné.

Výpadek trvá od neděle, není ale jasné, jak dlouho ještě bude Tonga bez internetu. Správci kabelu uvedli, že loď schopná závadu opravit je na Samoi, na místo se může dostat během jednoho až dvou dnů a oprava potrvá dalších několik dní.

Od objevení závady na kabelu je možné ho opravit do týdne. Teď ale nikdo neví, za jak dlouho se objeví přesné místo poruchy. Je možné, že Tonga zůstane prakticky bez internetu i několik týdnů.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme