Tony Blair chtěl být předsedou Evropské rady. Málem kvůli tomu opustil post britského premiéra

Britský expremiér Tony Blair zvažoval už tři roky před odchodem z funkce, že dobrovolně rezignuje na premiérský post, aby se mohl stát předsedou Evropské rady, tedy prvním „europrezidentem“. Jeho bývalý hlavní poradce Alastair Campbell to uvedl v úryvku z pamětí, které nyní na pokračování zveřejňuje magazín The New European.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý britský premiér Tony Blair | Zdroj: Reuters

Campbell cituje svůj zápis z deníku z 2. dubna 2004: „Ptal jsem se ho, zda se na to opravdu cítí. Řekl mi, že by nejraději nechal vypsat volby a do nich poslal Gordona Browna, aby zkusil své šance.“ Podle pamětí Blair pochyboval o tom, že zvládne ve funkci tři po sobě jdoucí období. Zároveň měl ale pochybnosti o svém ministru financí Brownovi a bál se, že poškodí projekt New Labour.

Přesto se prý tehdy Blair vážně zabýval myšlenkou, že by mu bylo lépe ve funkci evropského prezidenta. Na Campbella se obrátil s žádostí, aby mu připravil kampaň. Pro exporadce by to bylo terno, protože musel kvůli vědomému zveličení irácké hrozby opustit svou funkci už v průběhu roku 2003.

Campbell sondoval Blairovu budoucnost s ostatními státníky. Například Nicolas Sarkozy by jej jako evropského prezidenta podpořil, naopak Jacques Chirac byl rozhodně proti. 20. května 2004 Blair zavolal svému poradci a řekl, že zůstává na Downing Street a evropskou kariéru přenechá jiným. Campbell si psal deníky v letech 2003 až 2005, kdy byl navzdory odchodu z funkce neoficiálním Blairovým poradcem. Blair opustil premiérské křeslo v červnu 2007 poté, co už nedokázal vzdorovat kritice kvůli angažmá Británie v Iráku. Předsedou vlády byl deset let.

ČRo Plus Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme