Tony Blair jako ostrov, píše britský tisk

Tony Blair a labouristická strana, Africké nevěsty se bouří proti ztrátě svého příjmení - takové jsou některé titulky čtvrtečního vydání světových deníků. Žádný člověk není ostrov, snad kromě Blaira, tvrdí ve svém komentáři britský list The Times.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Tony Blair mění formu britské politiky. S jistotou parlamentní většiny a stálou oblibou u veřejnosti si může dovolit, co se mu zlíbí. Je to právník s vlastním výkladem práv, voják s vlastními pravidly boje. Odsunul svoji labouristickou stranu na vedlejší kolej stejně tak jako parlament. Podívejme se na dva problémy - veřejné výdaje a útok na Irák - jak se shodují Blairovy postoje s vlastní stranou, ptají se Timesy.

Inspekce OSN zřejmě nakonec skončí neúspěšně a Bílý dům se nakonec dočká ozbrojeného konfliktu. V tomto případě bude veřejnost i strana zřejmě očekávat, že se Blair přidá k Washingtonu. Bude však volit mezi užším spojenectvím s Bílým domem nebo širší podporou, jaká je prosazovaná v jeho straně.

Na domácí scéně se řeší otázka veřejných výdajů. Tím, že rozložila 35 miliard liber investic do veřejných služeb, značně zadlužila budoucí generaci. Některé z těchto projektů, jako například londýnské metro, se stávají den ode dne dražší. Státní pokladna požaduje snížit veřejné půjčky, ovšem bez úspěchu. Tony Blair si zřejmě uvědomil, že centralizace je nyní nejvěštší překážkou zlepšeni státu blahobytu. Usiluje o snížení byrokracie, posílení místní odpovědnosti a soutěživosti. V tom je se svou stranou zajedno, píše britský list.

Komentář slovenského deníku Pravda si všímá zákonu o bezplatném vysokém školství. Za vysokou školu se u nás neplatí, zákon to zakázal. Stejně jako zakázal tisíc jiných věcí, které však po prvotním šoku vesele fungují dál. Přizpůsobily se, jenom změnily formu, obsah však zůstal stejný. Pokud chce student úspěšně složit zkoušku, měl by navštěvovat placené soustředění různých sdružení. Ty přitom mnohdy zakládají samotní učitelé. Samozřejmě se studenti mohou dobrovolně rozhodnout, zda budou lehčí o tři tisícovky za tři dny výuky. Těžko se však dobrovolně rozhoduje, pokud jsou ve škole upozorněni, že bez doučování se jejich šance na dobrý studijní výsledek snižuje.

A tak student ve většině případů na hru o bezplatném školství přistoupí. Přitom jde o zjevný nesmysl - škola by studenta měla především vzdělávat a ne se jen tvářit, že její povinností je studenta na závěr pouze vyzkoušet a všechno ostatní je soukromá věc mezi studenty a různými sdruženími. Celý tento stav je důsledkem kritické situace ve financování školství. Místo seriózního řešení se jen hledají finty, jak zákon zatlačit do kouta, poznamenává slovenská Pravda.

Na Filipínách zahynul v noci na dnešek při útoku muslimských teroristů americký voják, tuto událost široce komentují filipínské deníky, z listu Filipin star cituje zvláštní zpravodaj Radiožurnálu na Filipínách Robert Mikoláš

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Mikoláš cituje z filipínského tisku

Co se stane, když se ženy vdají a místo svého dívčího jména si vezmou manželovo? Tak se ptá ve svém komentáři keňský deník The East Africa. Všechno, odpovídá, mnohé Uganďanky vám to poví. Pro některé je to vážená věc, která dodá ženě vážnost ve společnosti. Pro jiné je to potlačování osobnosti, neboť ztrácí své jméno a začínají žít s jiným. Debatu o této otázce vyvolala ugandsjá viceprezidentka Specioza Vandira Kazibwe, která na svatbě své kolegyně z parlamentu pronesla po obřadu krátký projev. Nevěstu v něm oslovovala jejím dívčím jménem a ne jménem jejího manžela. Vyjádřila tak kritiku koloniálního kulturního dědictví, díky němuž ztrácejí vdané ženy svou identitu, poznamenává The East Africa.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme