Tony Blair ohlásil odchod z Downing Street na 27. června

Britský premiér Tony Blair oznámil, že 27. června rezignuje na svou funkci. Projevem ve svém volebním okrsku v Sedgefieldu tak ukončil několik měsíců trvající spekulace o přesném datu svého odchodu z čela britské vlády a Labouristické strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair | Zdroj: ČTK

"Dnes jsem oznámil své rozhodnutí odejít z čela Labouristické strany, která si teď zvolí nového vůdce, a 27. června nabídnu královně rezignaci," řekl britský ministerský předseda v přímém televizním přenosu.

Blairovým oznámením oficiálně začíná proces výběru jeho nástupce. Nejčastěji se v této souvislosti hovoří o nynějším ministru financí Gordonu Brownovi.

Premiér Blair během svého dnešního projevu shrnul úspěchy své vlády od voleb v roce 1997, kdy labouristé zvítězili obrovskou většinou. Vyzval posluchače, aby srovnali stav své místní školy před 10 lety a nyní, aby srovnali stav své nemocnice tehdy a nyní; školství i zdravotnictví podle něj zaznamenaly rozhodující pokrok.

Ohlédl se i za svým působením v zahraniční politice: "Některé události jsem očekával, jiné jsem ani očekávat nemohl, když jsem 2. května 1997 poprvé přišel do Downing Street. Mohl jsem se dopustit chyb, to musíte posoudit vy. Ale věřte, že jsem dělal vždy to, co jsem považoval za správné pro Británii. Nastupoval jsem do úřadu s velkými nadějemi, co se týče britské budoucnosti, a opouštím ho s nadějemi ještě většími."

Tony Blair je nejdéle sloužícím labouristickým premiérem a současně jediným lídrem labouristů, kterému se podařilo dovést stranu ke třem po sobě následujícím vítězstvím ve všeobecných volbách.

Vztahy s Bruselem zůstaly za Blairovy éry problematické

Vztahy Velké Británie a Bruselu jsou i po desetiletí vlády Tonyho Blaira problematické. Unijní představitelé dnes ale zdůrazňovali, že se za dobu jeho úřadování v Downing Street 10 přinejmenším zlepšily.

Británie se pod Blairovým vedením na půdě Evropské unie například neúspěšně snažila snížit výdaje na podporu zemědělcům, které polykají největší část společného rozpočtu. To vzbudilo rozhořčený odpor Francie, jejíž farmáři z unijní podpory získávají nejvíc. Britové zůstali mimo eurozónu a také vůči projektu evropské ústavy patří k těm nejskeptičtějším.

Předseda Evropské komise José Barroso ale zdůrazňuje: "Blairovi se podařilo přiblížit Evropu Británii. I když se mu nepovedlo úplně změnit často protievropské nálady ve Spojeném království."

Šéf Evropské komise přesto britského premiéra oceňuje především jako velmi dobrého spolupracovníka a korektního partnera k politickému vyjednávání.

Milan Kocourek, Marika Táborská, Vít Pohanka, Pavla Hůlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme