Tony Blair oznámil časový plán stahování z Iráku

Britský premiér Tony Blair potvrdil, že během několika měsíců bude z Iráku staženo 1 600 britských vojáků. Premiér řekl, že britský kontingent v Iráku se brzy sníží ze 7 100 na 5 500 vojáků. A dalších 500 odejde do konce léta. Británie má v Iráku druhý největší kontingent mezinárodních sil. V první fázi invaze nasadila 46 000 vojáků, během nasazení v Iráku 130 britských vojáků zahynulo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair | Zdroj: ČTK

Část britského kontingentu v Iráku zůstane do roku 2008. Britští vojáci budou nadále pomáhat při ochraně zásobovacích tras a hranic. Basra na jihu země podle premiéra nadále zůstává nebezpečným místem, ale příští kapitolu v její historii budou psát Iráčané sami. Snížení stavu britských vojsk, jak Blair poznamenal, následuje po úspěchu operace Sinbad, která umožňuje Iráčanům přebírat kontrolu v Basře.

Vůdce opozičních liberálních demokratů sir Menzies Campbell oznámení o stažení části britských vojsk z Iráku uvítal stejně jako mluvčí konzervativců pro zahraničně politické otázky William Hague.

Britský plán ocenil Bílý dům

Washington uvítal plán na omezení britských sil v jižním Iráku. Podle představitelů americké administrativy to není v rozporu se strategií prezidenta George Bushe. Bílý dům ocenil úspěch, kterého se podařilo britským silám v Basře dosáhnout. Vojenští analytici ale upozorňují, že v britském sektoru je situace nesrovnatelně jednodušší než v Bagdádu, protože na jihu Iráku je homogenní šíitská populace, takže tam nepropukají národnostní a náboženské rozbroje.

Mluvčí Bílého domu pro bezpečnostní politiku Gordon Johndroe prohlásil, že prezident Bush usiluje o totéž o co britský premiér Blair, a to dostat koaliční vojáky domů. Američané ale musejí nejprve vytvořit takové bezpečnostní podmínky, aby irácké síly pak byly schopné udržet situaci v zemi pod kontrolou.

Stažení jednotek dnes oznámilo také Dánsko. Všech svých 470 příslušníků irácké mise stáhne do srpna a nahradí je devítičlennou vrtulníkovou jednotkou.

Milan Kopp, Alexandr Pícha, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme