Tony Blair vzkázal Talibanu: Váš čas vypršel

Se zásadním projevem na výroční konferenci vládní Labouristické strany vystoupil britský premiér Tony Blair. Varoval afghánské vládní hnutí Taliban před odvetným útokem, který teď může přijít každou chvíli. Tony Blair zdůraznil, že účinek vojenské akce bude pro Taliban devastující. Generální tajemník NATO George Robertson prohlásil, že Spojené státy podaly důkaz o podílu bin Ládina na teroristických útocích. Severoatlantická aliance proto poprvé ve své historii uplatní pátý článek Washingtonské smlouvy, ve kterém se hovoří o vzájemné obraně a pomoci členů aliance. Aliance se podle Robertsona shodla na tom, že útoky byly vedeny ze zahraničí a budou tedy považovány za útoky na všechny členské země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministerský předseda Tony Blair vyslovil zatím nejostřejší varování teroristům Usámy bin Ládina a afghánskému vládnímu hnutí Talibanu. Zdůraznil, že čas k jednání vypršel, ultimáta uběhla. "Vydejte teroristy, nebo se vzdejte moci. To je vaše volba," vyzval Taliban. V projevu na výroční konferenci vládní Labouristické strany řekl, že toto je bitva s jediným výsledkem - "naším vítězstvím".

Blair prokázal svůj velký osobní vliv, když ho převážně protiválečně naladění delegáti opakovaně zahrnuli ovacemi za tvrdá slova proti teroristům."Ať je nebezpečí z akce, kterou podnikneme, jakékoli, nebezpečí z nečinnosti je mnohem, mnohem větší," zdůraznil. Vyzval delegáty, aby si představili poslední okamžiky dětí na palubách letadel, která se v plné rychlosti řítila na mrakodrapy, aby zabila další tisíce lidí. S lidmi, kteří něco takového zosnovali, není možné jednání. "Je jedná možnost: porazit je, nebo být od nich poraženi. A my je musíme porazit."

Tony Blair v pátek krátce navštíví Pákistán. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na pákistánský vládní zdroj. Podle agentury představuje premiérova cesta nejspíše snahu získat v Pákistánu větší podporu pro americkou protiteroristickou kampaň zaměřenou na dopadení či likvidaci radikála Usámy bin Ládina, který se skrývá v sousedním Afghánistánu. Mluvčí Blairovy kanceláře v Londýně odmítla informaci potvrdit nebo vyvrátit s tím, že oznámení o cestách premiéra jsou z bezpečnostních důvodů podávána až těsně před jejich uskutečněním.

Spojené státy USA proti Talibanu zakročí, až to uznají za vhodné. Uvedl to americký prezident George Bush s tím, že jeho země nemá v úmyslu dávat časový limit afghánskému hnutí pro vydání Usámy bin Ládina, ani pro zahájení případné odvetné vojenské akce. Taliban musí vydat teroristickou síť Al-Káida a zničit teroristické tábory, jinak bude čelit následkům. Organizaci bin Ládina přisuzují Spojené státy odpovědnost za teroristické útoky z 11. září.

Důkazy o vině Usámy bin Ládina předložil na zasedání rady NATO v Bruselu americký ambasador Frank Taylor, který má poskytovat spojenců informace o vyšetřování atentátů z 11. září. Generální takemník NATO Robertson po jednání rady oznámil, že všechny nitky vedou k teroristické organizaci Al-Kajdá a jejímu vůdci bin Ládinovi. Robertson dodal, že 19 spojenců proto došlo k závěru, že útok na Spojené státy přišel ze zahraničí a je tak útokem na všechny členy aliance. NATO nyní poprvé ve své 52leté historii uplatní článek pět Washingtonské smlouvy o kolektivní obraně, která říká, že napadení jedné země je útokem proti všem. Zatím ale není jasné, jak se 19 spojenců zapojí do vojenské odvetné akce. Stále platí rophodnutí, že vojenská pomoc bude záležet na konkrétních požadavcích americké vlády.

České ministerstvo zahraničí podporuje použití článku pět smlouvy NATO. Naše země je podle Černínského paláce připravena poskytnout Spojeným státům při plnění článku a v souladu s ústavním pořádkem veškerou pomoc, o kterou bude požádána, včetně vojenské.

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld už dříve prohlásil, že doba odvetného útoku proti Talibanu, který ukrývá hledaného teroristu Úsamu bin Ladina, se blíží. Pozorovatelé zaznamenávají, že americký prezident George Bush na možnost vojenské akce neklade v posledních dnech velký důraz, ačkoliv včera řekl, že americké síly v Perském zálivu jsou připraveny k odvetnému úderu.

Pákistán zatím neobdržel přímý důkaz spojující bin Ládina s útoky na Spojené státy. Po setkání americké velvyslankyně Wendy Chamberlinové s pákistánským prezidentem Parvízem Mušarafem to dnes sdělilo pákistánské ministerstvo zahraničí. Americká velvyslankyně s Mušarafem jednala o stavu vyšetřování útoků, jejichž zosnování USA připisují islámskému radikálovi, řekl mluvčí pákistánského ministerstva.

Jak informuje bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, hlavním důvodem návštěvy ruského prezidenta Putina v Bruselu je zřejmě snaha upevnit vztahy Ruska se Západem. Putin už dříve nabídl otevření vzdušného prostoru Ruska pro humanitární letadla a navrhl západu vojenskou a zpravodajskou spolupráci. Ačkoliv Rusko zatím neoznámilo, zda se chystané války v Afghanistánu zúčastní, zasvěcení diplomaté si myslí, že Moskva mimo nezůstane. Pokud se vytvoří široká mezinárodní koalice proti terorismu, Rusko do války nakonec půjde, tvrdí nejmenovaný diplomatický zdroj.

Německo se nebude přímo podílet na plánované odvetné operaci proti teroristům. Prohlásil to náčelník generálního štábu Bundeswehru Gertz. Německý vládní kabinet se dnes schází, aby upřesnil metody boje s mezinárodním terorismem. Boj s tímto nebezpečím je hlavním tématem jednání ministerské rady.

Evropská komise se dnes na členské státy Evropské unie obrátila s žádostí, aby zmrazily bankovní účty 27 organizací a jednotlivců podezřelých z financování teroristických aktivit. Jak vyplývá z tiskového prohlášení komise, cílem opatření je, aby členské státy reagovaly urychleně, pokud jde o zmrazení teroristických účtů, a tím výrazně přispěly k účinnému boji proti financování terorismu. Seznam teroristických účtů není podle komise konečný a nelze proto vyloučit jeho budoucí rozšíření o další podezřelé firmy či jednotlivce.

Velká část amerických jednotek na Středním východě, připravena k útokům na Afghánské pozice, je soustředěna v Saúdské Arábii a menších státech Perského zálivu, jako jsou Kuvajt a Bahrajn. V oblasti je rozmístěno asi 30 tisíc amerických vojáků, dvě skupiny lodí kolem dvou letadlových lodí a 350 letadel. Kromě námořních sil v Perském zálivu a Arabském moři vyslaly Spojené státy do oblasti po 11. září více než 100 dalších letadel, která jsou rozmístěna v Saúdské Arábii, Kuvajtu, Bahrajnu a dalších státech Perského zálivu. Na cestě do oblasti jsou další dvě letadlové lodi, včetně Kitty Hawk, která vyplula ze své základny v Japonsku.

Generální tajemník OSN Kofi Annan naznačil, že už existující rezoluce OSN dávají Spojeným státům právo na vojenskou odvetu vůči pachatelům teroristických útoků z 11. září. Rezoluce Rady bezpečnosti znovu potvrdila, že útok byl hrozbou mezinárodnímu míru a bezpečnosti, a také znovu zdůraznila právo na individuální a kolektivní sebeobranu, odpověděl Annan americké televizi ABC na otázku, zda je zapotřebí před vojenskou odvetou dalších konzultací.

Milan Kopp, Milan Fridrich, Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme