Zemřel bývalý agent CIA Tony Mendez. Zorganizoval útěk diplomatů z obléhané ambasády v Teheránu

Ve věku 78 let zemřel bývalý agent CIA Tony Mendez. V roce 1980 organizoval hromadný útěk diplomatů z americké ambasády v Íránu. Budovu po islámské revoluci obléhali ozbrojenci. CIA část Američanů opatřila falešnými kanadskými pasy a pod vedením Mendeze pak odletěli ze země. Mendezův příběh se stal předlohou filmu Argo.

Frederick (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Mendez na předávání oscarů za film Argo. | Foto: Lucas Jackson | Zdroj: Reuters

Příběh na základě Mendezovy knihy v roce 2012 zfilmoval herec a režisér Ben Affleck. Snímek získal Oscara za nejlepší film, scénář a střih.

Oscara za nejlepší film získalo Argo. Hercem roku je Daniel Day-Lewis

Číst článek

Mendez, který se proslavil jako mistr převleků, pracoval před nástupem do CIA jako technický ilustrátor a návrhář ve společnosti Martin Marietta.

Během 25leté kariéry v tajné službě dokázal za pomoci triků a make-upu přetransformovat řadu agentů ve zcela jiné lidi, kteří měli svůj vlastní, dokonale propracovaný příběh.

Mendez v roce 1980 zorganizoval útěk šesti Američanů z Íránu. Těm se podařilo uniknout z americké ambasády po jejím obklíčení ozbrojenci během islámské revoluce.

Jako z Hollywoodu

Tony Mendez kvůli tomu vytvořil falešné filmové studio a vymyslel film „Argo“, který dokonce propagoval v časopisu The Hollywood Reporter.

Uprchlíkům zařídil falešné kanadské pasy a během několika dní je naučil jejich nové role filmařů. Díky tomu se nakonec opravdu dostali zpět do Spojených států.

„Vždy jsem se považoval hlavně za umělce. A 25 let jsem byl dost dobrý agent,“ vzpomínal Mendez, který si po odchodu do důchodu založil vlastní malířské studio.

Mendez zemřel v sobotu 19. ledna ve městě Frederick v Marylandu. Podle webu The Washington Post trpěl posledních deset let Parkinsonovou chorobou.

Affleck po jeho smrti napsal, že byl skutečným americkým hrdinou, kterému nikdy nešlo o slávu.

Václav Jabůrek, mat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme