Topný olej ze ztroskotané lodi u Nového Zélandu se objevil už i na plážích

Z kontejnerové lodi Rena uvízlé na útesu u pobřeží Nového Zélandu uniká stále topný olej, už se dostal i na břeh. Záchranáři se snaží obsah poškozené nádrže rychle odčerpat, práce přímo na lodi ale komplikuje zhoršující se počasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontejnerová loď Rena u novozélandských břehů | Zdroj: Reuters

Z lodi uniklo podle odhadů 10 až 50 tun topného oleje. Záchranářům se prozatím podařilo uzavřít všechny kohoutky a doufají, že tak zastaví vytékání oleje do moře. Stále jim ale chybí asi 100 tun, které pravděpodobně vytekly někam do lodi. Loď veze celkem 1700 tun oleje a dalších asi 200 tun vlastního paliva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci okolo ztroskotané lodi přiblížil Ondřej Bouda

Dnes se záchranářům podařilo přečerpat jen 10 tun paliva a pak museli operaci přerušit kvůli zhoršujícím se povětrnostním podmínkám. Podle předpovědi má přijít silný vítr a vysoké vlny. Hrozí, že se celá loď rozpadne.

Záchranáři si na trup lodi nainstalovali senzory, aby nebezpečí včas odhalili. Rozlomení lodi ale zabránit nedokáží. Odtáhnout ji v tomto počasí do bezpečí také nelze, protože na útes najela velmi rychle a sedí na něm pevně.

Olej zasáhl pobřeží

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí českého vysílání Rádia SBS v Austrálii Ika Detrichová přiblížila aktuální situaci okolo úniku oleje z vraku lodi ztroskotané u Nového Zélandu

Olej zasáhl už i pobřeží a turistickou oblast Bay of Plenty, škody jsou prozatím minimální. Ochránci zvířat objevili jen několik ptáků včetně tučňáků pokrytých olejem.

Hrozí, že z lodi dále vyteče nejen olej. Loď převáží přes 1300 kontejnerů, z nichž v 11 je nebezpečný materiál včetně ferro-silikonu, který je ve styku s vodou hořlavý. Záchranáři proto pevněji uvazují kontejnery a snaží se odčerpat olej z lodi.

Není vyloučeno, že znečištění postihne i další pláže. „Připravujeme se na to, je těžké říct, kam skvrna zamíří, a počasí se má zhoršovat,“ řekl BBC Ross Hendersson z příslušného úřadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tisková mluvčí Greenpeace ČR Lucie Jakešová mluvila o ekologických dopadech katastrofy ve Světě o druhé na Rádiu Česko

K havárii došlo nedaleko přírodní rezervace, kde hnízdí právě mnoho ptáků a také je poblíž i oblíbená turistická destinace, kam se jezdí například na ryby ale také surfovat. Škody na přírodě i na turistickém průmyslu by mohly být obrovské.

Nehoda se navíc přihodila přímo uprostřed hnízdní sezóny ptáků. Unikající topný olej je ale podle tiskové mluvčí Greenpeace Lucie Jakešové nebezpečný nejen pro ně: „Pro všechny organismy na hladině i pod ní. Tato oblast je známa svou vysokou biologickou hodnotou. Jsou tu i velryby, delfíni, vzácný plejtvák obrovský. A zrovna v tuto dobu vyvádějí svá mláďata.“

Jak říká Jakešová, ropnou katastrofu nelze úplně odstranit: „Jsou připraveni dobrovolníci, kteří poté čistí pláže, čistí zvířata od mastné vrstvy. Je to ale velmi zoufalý výhled, protože zvířat je zachráněno pouze určité množství. Každé se počítá.“

„Teď je nejdůležitější minimalizovat dopad na mořský ekosystém a zastavit únik,“ dodává.

Plavidlo Rena havarovalo ve středu a od té se doby olejová skvrna rozšiřuje.

Jitka Malá, Markéta Bartošová, Ondřej Bouda, Matěj Skalický, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme