Topolánek a Sarkozy se zaměřili na otázky budoucnosti Evropské unie

Rozšiřování Evropské unie, její budoucnost a naše a francouzské předsednictví - tyto otázky dominovaly setkání českého premiéra Mirka Topolánka s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a předsedou vlády Francoisem Fillonem v Paříži. Premiér Topolánek uvedl, že je třeba o těchto tématech jednat, a přivítal změnu směru francouzské politiky ve vztahu ke Spojeným státům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek a Nicolas Sarkozy | Zdroj: ČTK

Podle Mirka Topolánka je největším problémem Evropské unie absence diskuse o tomto tématu a démonizace odlišných názorů. "Já se domnívám, že celá ta diskuse teprve začíná. Já vždy odmítám názor, že krach ústavní smlouvy je neúspěch. Naopak jsme se shodli na tom, že ustavení Rady moudrých, což je terminus technicus, by mělo zahájit diskusi o tom, zda existují nebo neexistují limity, případně hranice, Evropské unie," vyjádřil se Topolánek.

Jednalo se také o celé řadě otázek spojených se Severoatlantickou aliancí, Ruskem, Tureckem i systémem společné evropské obrany. V tomto směru přišla řeč i na radar v Česku, o nějž se zajímali i francouzští novináři. Premiér Topolánek v této souvislosti zdůraznil: "My si myslíme, že je naše výsostně česká záležitost, řešit umístění americké základny na našem území."

Jan Šmíd, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme