Topolánek se bojí, že po volbách dojde ke změně eurokomisaře

Shoda dvou největších politických stran na osobě nového českého eurokomisaře je podle předsedy ODS Mirka Topolánka vhodná i kvůli riziku, že by se po volbách mohl český komisař měnit. Ta strana, která vyhraje jarní parlamentní volby, by totiž mohla potom chtít eurokomisaře jiného.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek (ODS) v Poslanecké sněmovně | Foto: Tomáš Adamec

Topolánek to řekl, když představoval někdejšího vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru jako kandidáta ODS do této funkce:

"Je tady toto riziko, a proto jsem pro širší shodu. Výhradám českých sociálních demokratů vůči Alexandru Vondrovi nerozumím. Dělal náměstka v jejich vládách, ví přesně, co od něho mohou čekat, za celých 20 let snad není nic, co by mu mohli vytýkat, takže to beru jako jakýsi nástřel vyjednávací pozice. Věcným výhradám ale vůbec nerozumím."

S tím, že by nebylo dobré měnit po volbách eurokomisaře souhlasí i ČSSD. Podle místopředsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky ale ODS prosazuje pouze svého kandidáta:

"Snaha Mirka Topolánka o dohodu není z prohlášení ODS vidět. Prohlášení vylučuje dohodu na čemkoliv jiném, než je kandidatura Alexandra Vondry. V každém případě by bylo nešťastné, kdyby po volbách došlo ke změně našeho zastoupení v Evropské komisi. Myslím si, že by bylo dobré najít politickou dohodu tak, abychom našeho eurokomisaře nemuseli střídat."

Topolánek přitom nevyloučil, že by se mohla najít i další osobnost, kterou zatím nenominovaly politické strany. ODS ale není spokojená s působením kandidáta ČSSD a dosavadním eurokomisařem Vladimírem Špidlou.

Veronika Malá, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme