Topolánek v Bruselu: Evropská unie by měla proti krizi bojovat společně

Hospodářskou krizi je možné překonat společným postupem celé Evropské unie. Výzvu k soudržnosti sedmadvacítky adresoval v Bruselu europoslancům a zástupcům národních parlamentů předseda Evropské rady - premiér Mirek Topolánek. Bez dosažení politické shody na nejvyšší úrovni mezi členskými státy by se podle něj mohla krize značně prodloužit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda EP Hans-Gert Pöttering a český premiér Mirek Topolánek

Předseda EP Hans-Gert Pöttering a český premiér Mirek Topolánek | Zdroj: ČTK

Světovou krizi nelze podle Topolánka zastavit, ale společným úsilím uvnitř Unie je možné její dopady zmírnit. K tomu je ale třeba politická shoda v sedmadvacítce a ne samostatná řešení v jednotlivých státech. Jinak bude krize trvat značně déle.

"Prodlouží se, pokud se nedohodneme na společném postupu, který bude ctít pravidla společného trhu a volné soutěže. Pokud nevytvoříme všem firmám rovné podmínky. Pokud zvítězí protekcionismus a merkantilizmus, my všichni prohrajeme," uvedl v Evropském parlamentu český premiér.

Mirek Topolánek zopakoval, že sice není v ničích silách krizi světové ekonomiky zastavit, ale že je v našich možnostech koordinovaným, rozhodným a uvážlivým postupem zabránit tomu, aby se protáhla na dlouhé roky, jako se to stalo ve 30. letech 20.století.

Vyslovil už jednou použité přirovnání krize ke chřipce, která trvá sedm dnů ať se léčí nebo ne. Upozornil ale, že i chřipka může přerůst v pandemii a může být dokonce smrtelná. Opět varoval před protekcionismem jako nástrojem řešením dopadů krize. Odsoudil rádoby geniální černobílá řešení geniálních politiků.

Za jedno z největších rizik pro budoucí vývoj označil Mirek Topolánek předvolební populismus. Apeloval tedy na poslance v souvislosti s červnovými volbami do EP. Podle něj není možné lidem tvrdit, že se budou mít okamžitě lépe, než před krizí, protože to se jednoduše zařídit nedá.

Ve svém projevu Mirek Topolánek vyzval evropské země k co nejrychlejšímu návratu k rozpočtové disciplíně. Vyzval také k očištění bank od špatných aktiv. Podle něj je nutné nejprve stabilizovat situaci na mezibankovním trhu a zajistit, aby banky opět začaly půjčovat peníze jak firmám, tak domácnostem.

K nalezení shody mezi všemi členy Unie proto české předsednictví svolává mimořádný summit na 1.března. Na něm se má mluvit také o rozhýbání finančního trhu jako nezbytné podmínky k překonání recese. Podle Mirka Topolánka přitom nestačí jen zbavit banky tzv. toxických aktiv. Nesmějí mít také strach z neuvážených vládních zásahů na ochranu některých podniků.

"Banky musí mít prostor a podmínky, aby půjčovaly firmám, které jsou v zásadě zdravé, mají nasmlouvané zakázky, mají co vyrábět a pouze potřebují překlenout určité objektivně obtížné období." Banky podle Topolánka nikdo nemá nutit k tomu, aby držely nad vodou firmy nerentabilní.

Podle ekonoma ČSOB Petra Dufka je v možnostech západoevropských vlád vypořádat se s takzvanými toxickými aktivy v bankovním sektoru:

"Existují možnosti, které byly využity i v České republice. Jako byla například Konsolidační banka, která odkupovala špatná aktiva. Je to vlastně řešení, ke kterému se přiklání i americká vláda. A řešení, které se již osvědčilo, a které bylo použito již několikrát, bylo navýšení kapitálu bank ze strany některých vlád. V první řadě jde ovšem o důvěru, která je nejdůležitější ve finančním sektoru. A o to se musí snažit jednotlivé banky ve spolupráci s vládami."

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme