Topolánek v EP: Vládní krize v Česku neohrozí české předsednictví EU

Předseda české vlády Mirek Topolánek vystoupil už jako odstupující premiér v roli předsedy Rady EU v Evropském parlamentu ve Štrasburku. Europoslance ujistil, že demise vlády neohrozí české předsednictví Unie. Prezentoval závěry summitu Unie z minulého týdne. Připomněl například zásluhy českého předsednictví na kompromisu ohledně rozdělení 5 miliard euro na projekty energetické bezpečnosti. Odmítl také kritiku, že Unie dělá málo pro řešení hospodářské krize. Zároveň kritizoval způsoby jak jdou na krizi Spojené státy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Mirek Topolánek v Evropském parlamentu | Foto: Úřad vlády ČR

Premiér Topolánek dnes europoslance upozornil, že nebude moci zůstat v EP a odpovídat na jejich dotazy, které mají k výsledkům summitu. Ihned po vystoupeních zástupců politických frakcí a krátké reakci na ně odletěl zpět do Prahy.

"Tím důvodem, proč se musím vrátit do Prahy, jsou - jak už říkal Hans-Gert Pöttering - bezprecedentní obstrukce ze strany socialistů, kterým ostatně čelíme po celou dobu předsednictví, a já jsem to nikdy netajil," uvedl Topolánek. Zároveň ujistil europoslance, že české předsednictví bude v plnění svých úkolů pokračovat dál zodpovědně:

"To, že ta vláda bude v demisi předsednictví určitě neohrozí. Jsem hluboce přesvědčen, že to, co jsem tady říkal při svém úvodním vstupu v Evropském parlamentu, že se budeme snažit moderovat diskusi a dosahovat kompromis, to se nám nepochybně podařilo."

Evropští analytici: Výměna více ministrů v české vládě zkomplikuje české předsednictví EU

Může se stát, že v polovině českého předsednictví se na čelo Unie postaví někdo úplně nový. Evropská komise takový vývoj nechtěla komentovat. Analytik Antonio Missiroli z bruselského Centra pro evropskou politiku ale Českému rozhlasu řekl, že výměna vlády by mohla české předsednictví zkomplikovat.

"Jestli se vymění také velký počet ministrů, bude velmi složité pokračovat v agendě, která je na stole, aniž by v posledních týdnech předsednictví nezavládl chaos," uvedl Missiroli. Podle něj je zásadní, aby jakákoliv případná výměna vlády proběhla co nejrychleji.

Jsou rozdíly mezi evropským a americkým řešením krize

Český premiér ve vystoupení také odmítl, že by Unie dělala málo pro řešení hospodářské krize. Naopak kritizoval způsoby, jak jdou na krizi Spojené státy. Podle něj jsou obrovské finanční injekce do hospodářství cestou do pekel. A navíc se podle něj opakují chyby z krize ve 30tých letech minulého století:

"Úroveň sociálních jistot a vůbec zajišťování sociálních potřeb občanů je v USA výrazně jiná a na výrazně nižší úrovni. Proto je ta cesta nebezpečná v tom, že na financování sociálních stimulů budou potřebovat Američani hotovost. Tu získají jednoduše, protože americké bondy si vždy někdo koupí. Ohrozí to však likviditu trhu, stáhne to likviditu ze světového finančního trhu."

Topolánek zároveň věří, že Evropa najde se Spojenými státy společné východisko, jak finanční krizi čelit. Důležitý bude i nadcházející pražský summit Evropská unie -USA.

Kritika ekonomického plánu Spojených států zajistila premiérovi Mirku Topolánkovi místo v hlavním čase americké zpravodajské televize CNN. Topolánkova slova na zasedání Evrospkého parlamentu ve Štrasburku, že americká opatření představují cestu do pekel, byla tématem známého pořadu Quest Means Business.

Atentát na americký ekonomický stimulační plán. I tak píší dnešní americké noviny Washington Post a New York Times o výrocích českého premiéra Mirka Topolánka, který v Evropském parlamentu přirovnal americké plány na oživení ekonomiky k cestě do pekel. Diplomatické zdroje Českého rozhlasu v USA se zároveň zmiňují o "drbání hlavy do krve", přičemž tím, kdo drbal do krve, byl nejmenovaný vysoký americký představitel, a tím, komu hlavu drbal, naopak nejmenovaný český diplomat.

Pavel Novák, Katka Brezovská, Lucie Toraková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme