Topolánek vidí šance ČR na získání křesla v Radě bezpečnosti optimisticky

Premiér Mirek Topolánek se po schůzce s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem vyslovil optimisticky k šancím České republiky získat místo nestálého člena Rady bezpečnosti. Hlasovat se bude v úterý. S nejvyšším představitelem Spojených národů premiér jednal také o české účasti v misích OSN ve světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek s Pan Ki-munem | Foto: ČTK

Premiér Topolánek upozornil, že OSN je v současnosti přetížena misemi v různých částech světa. Stávající angažmá v krizových oblastech se prodlužuje a ani Česko nemá kapacitu na mise nové.

"Bavili jsme se o Dárfúru, my samozřejmě v této chvíli nejsme schopni plnit požadavek OSN na dodávku šesti vrtulníků, tu techniku nemáme k dispozici. Musel jsem s politováním vyslovit to, že nemůžeme naplnit očekávání, protože jsme mimochodem schválili 12 vrtulníků do Afghánistánu," uvedl český premiér.

Mirek Topolánek také zdůraznil, že Česko podpoří reorganizaci sekretariátu OSN, jehož činnost chce Pan Ki-mun zefektivnit.

Alexandr Pícha, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme