Tora Bora byla dobyta, bin Ládin stále uniká

Velitelé afghánských protitalibanských sil tvrdí, že jejich jednotky obsadily poslední pozice teroristické skupiny Al-Káida v horské oblasti Tora Bora. 200 bojovníků Al-Káidy bylo zabito a kolem 20 zajato. V podzemních prostorách se skrývalo jen šest členů této organizace. Kde je v tuto chvíli nejhledanější terorista světa Usáma bin Ládin ale nikdo neví. Americká letadla B-52 v oblasti Tora Bora shazují zápalné bomby, aby ozbrojenci z Al-Káidy nemohli utéct do Pákistánu nebo do vnitrozemí. Podle velitele protitalibanských jednotek Muhammada Zamana byla neděle posledním dnem Al-Káidy v Afghánistánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

oblast Tora Bora | Foto: ČTK/EPA

Přibližně 2000 bojovníků teroristické organizace Al-Káida uprchlo z jeskynního komplexu v horské oblasti Tora Bora na východě Afghánistánu. Asi 200 z nich bylo ještě v této oblasti zabito a jeden z jejich vůdců padl do zajetí. Informoval o tom americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Členové Al-Káidy, kterým se podařilo uprchnout, se nyní nacházejí na okolních kopcích. Americké bombardéry B-52 tam shazují zápalné bomby, aby jim zabránily v útěku do Pákistánu nebo do vnitrozemí Afghánistánu. Rumsfeld současně zpochybnil zprávy afghánských kmenových velitelů o tom, že boje v oblasti Tora Bora definitivně skončily.

Podle amerického ministra zahraničí Colina Powella je bin Ládin s velkou pravděpodobností stále naživu a na svobodě. Spojené státy navíc zatím podle něj nevědí, kde se nejhledanější muž světa vlastně nachází - zda je ještě v Afghánistánu, nebo už za hranicemi. Šéf americké diplomacie dodal, že teroristická síť Al-Káida Usámy bin Ládina byla v Afghánistánu zřejmě poražena, i když tu a tam ještě zůstávají některá ohniska odporu.

Spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, která vše sleduje přímo na místě, potvrzuje, že Al-Káida zřejmě utrpěla rozhodující ránu. "Během dne nám místní paštunští velitelé, především Muhammad Zaman, potvrdili, že bombardování skončilo, oni sami vyzývali Američany k tomu, aby už nebombardovali, protože už ty hlavní skupiny Al-Káidy mají být zlikvidovány. To ovšem neznamená, že tady žádní příslušníci hnutí Taliban a Al-Káidy nejsou, veškerý pohyb na cestách je velmi nebezpečný, všude se pohybují ozbrojené skupiny, o kterých není nikdy přesně jasné, ke komu patří".

Šéf Pentagonu Donald Rumsfeld přicestoval nečekaně do Afghánistánu na několikahodinovou návštěvu. Na letecké základně Baghrám severně od Kábulu se setkal s designovaným předsedou afghánské prozatímní vlády Hamídem Karzáím. Americký ministr obrany ho ujistil, že Spojené státy neprahnou po žádném novém území a jediným cílem jejich operace je vypudit teroristy a pomoci k moci vládě, která nebude teroristy chránit. Základna Baghrám je pod společnou kontrolou amerických a britských jednotek.

Několik příslušníků americké námořní pěchoty bylo zraněno při explozi na letišti u jihoafghánského Kandaháru. Podle televizní stanice CNN vybuchla munice, kterou vojáci z letiště vyklízejí. Američané se snaží toto letiště zprovoznit, aby mohlo být k dispozici pro humanitární lety. Podle dostupných informací byl při explozi jeden voják zraněn těžce, blíže neurčený počet vojáků měl utrpět pouze lehká zranění.

Detailní plán teroristického útoku proti Londýnu se údajně našel v jednom z výcvikových táborů organizace Al-Káida v jihoafghánském Kandaháru. Informuje o tom dnešní vydání britského nedělníku The Observer. Podle něj teroristé Usámy bin Ládina vypracovali plán zničujícího útoku na londýnské finanční centrum City, především pak na jednu z jeho hlavních tepen City Moorgate, kde sídlí řada bank a pojišťovacích společností. Použita měla být dálkově ovládaná bomba umístěná v dodávkovém autě, stejně jako například při útocích na americká velvyslanectví v Keni a Tanzánii v roce 1998. Scotland Yard bude podle listu případ vyšetřovat.

Stanislav Vintr, Marika Táborská, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme