Tornáda pustošila jih USA

Nejméně 55 pět mrtvých a 150 zraněných, taková je zatím bilance ničivých tornád, která včera zasáhla jih a středovýchod Spojených států. Podle agentury Reuters bylo včerejší řádění větrného živlu nejničivější za posledních minimálně 9 let. Nejvíce postiženými státy jsou Tennessee, kdy zahynulo 31 lidí, Arkansas, Kentucky, Mississippi a Alabama.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bouře v USA | Zdroj: ČTK

Tornáda provázená lijáky a bouřkami ničila obytné domy, školy, kancelářské budovy, farmy i továrny. Výjimečné nebyly apokalyptické scenérie, kdy bouře nasála matku s dítětem v jejich domě a pohodila je o kus dál na poli.

Přírodní katastrofa, která zasáhla území o šířce stovek kilometrů, ovlivnila i tak zvané superúterý, kdy si Američané ve skoro polovině ze států unie vybírali demokratického a republikánského kandidáta pro listopadové prezidentské volby. Všudypřítomné byly hlavně výpadky proudu a některé volební místnosti kvůli nim musely přerušit provoz. Federální vláda už přislíbila nejhůře postiženým lokalitám materiální pomoc.

Podle Národního střediska pro předpověď bouří v Oklahomě se přes zmíněné státy přehnalo 69 tornád. O jejich síle svědčí i fakt, že průměrně kvůli nim ve Spojených státech zahyne za rok asi 70 lidí, jenom za včerejšek to ale bylo nejméně 55.

Milan Kopp, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme