Tornáda v USA zabila 26 lidí, Jižní Ameriku trápí nejhorší povodně za 50 let

Nejméně 26 mrtvých si podle aktuální bilance vyžádaly během vánočních svátků bouře na jihovýchodě Spojených států. Čtyři mrtvé při řádění tornáda ohlásil Texas, který očekává sněhovou vánici, při níž by mohlo napadnout až 35 centimetrů sněhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky řádění tornáda v Birminghamu ve státě Alabama

Následky řádění tornáda v Birminghamu ve státě Alabama | Zdroj: Reuters

Tornádo v Texasu udeřilo na Garland, který je vzdálen asi 25 kilometrů severovýchodně od Dallasu. Policie uvedla, že během tornáda zahynuli při dopravních nehodách čtyři lidé. Další oběti nalezli záchranáři v troskách čerpací stanice poničené silným větrem.

Místní úřady vyzvaly obyvatele, aby z bezpečnostních důvodů nevyjížděli na silnice, pokud to není nutné.

„Jsem ráda, že jsem vůbec naživu. Bylo to příšerné. Sklo doslova vyletělo z oken. Kdybych se neschovala, zasypalo by mě na posteli, kde jsem předtím ležela,“ popisuje děsivé zážitky obyvatelka Birminghamu ve státě Alabama, jejíž dům tornádo zasáhlo. Úřady v Alabamě ohlásily jednoho mrtvého.

Ve státě Mississippi zahynulo deset lidí. Doposud úřady uváděly osm obětí, v sobotu ale byla nalezena těla dvou lidí pohřešovaných od středy.

Na sedm texaských okresů podle amerických meteorologů útočí osm tornád. Vichřice ničí budovy, rozvodněné řeky zaplavují silnice a železniční tratě. O počtu zraněných zatím záchranáři nemají přehled. Bez proudu je asi 30 000 lidí.

Tornáda zasáhla i Tennessee a Arkansas. Sever Texasu, takzvaný region Panhandle, se mezitím připravuje na přívaly sněhu.

Americká Národní meteorologická služba (NWS) vydala výstrahu před historickou sněhovou bouří. Varování bylo vydáno na noc ze soboty na neděli místního času, tedy na nedělní ráno a dopoledne času středoevropského.

Povodně podle meteorologické služby hrozí oblastem od severu Texasu po Missouri (snímek je z Alabamy) | Foto: ČTK/AP

Západní pobřeží Spojených států naopak sužuje sucho. Lesní požáry v Kalifornii spálily přes 500 hektarů země a severně od Los Angeles uzavřely hlavní silnici vedoucí podél tichomořského pobřeží na západ.

Výkyvy počasí působí problémy také v Jižní Americe. Paraguay, Argentina, Uruguay a Brazílie zažívají nejhorší povodně za posledních 50 let. Úřady musely dohromady evakuovat asi 150 tisíc lidí. Zřejmě nejhorší situace je v Paraguayi, kde úřady musely vyhlásit výjimečný stav.

Záplavy zřejmě ještě několik dní nepoleví. Ve městech proto není situace vůbec dobrá.

„Něco se musí udělat. Lidé tady v Concordii nemají kam jít. Ani do škol. Už tam není místo. A není ani jídlo,“ uvedla pro televizi BBC obyvatelka argentinského města Concordia.

Záplavy v Paraguayi jsou největší za posledních 50 let | Foto: Reuters

ČTK, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme