Tornáda zabila v jižní části Spojených států nejméně čtyři osoby

Série tornád, která v noci na dnešek pustošila část Spojených států, zabila v Texasu a Arkansasu čtyři osoby a zničila stovky budov. Bouře zasáhly také jihovýchodní a centrální státy Jižní Karolína, Severní Karolína, Iowa a Jižní Dakota.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Texaským městem Van se prohnalo tornádo | Zdroj: Reuters

V texaském městě Van zahynul po průchodu tornáda manželský pár. Dvojice se nacházela v mobilním domku, který větrný vír zcela zničil.

Tornádo zpustošilo zhruba třetinu tohoto města ležícího 100 kilometrů jihovýchodně od Dallasu. Přes 20 lidí utrpělo zranění a stovka domů je v troskách.

Okresní šéf hasičů a záchranářů Chuck Allen sdělil, že 26 pacientů bylo s neupřesněnými zraněními převezeno do nemocnic. V místním kostele záchranáři zřídili centrum pro příjem zraněných.

„Rozsah škod sahá od zcela zničených a poničených domů až po vyvrácené stromy a stržené elektrické vedení,“ přiblížil Allen. Záchranáři stále pátrají v troskách po dalších možných obětech.

Další pravděpodobné tornádo předtím strhávalo střechy a vyvracelo stromy poblíž Dentonu, zhruba 60 kilometrů severozápadně od Dallasu.

Podle úřadů skončilo v nemocnicích celkem 43 lidí z celého Texasu. Oblast rovněž postihly lijáky, které způsobily mnoho bleskových povodní. Několik osob musely dopravit do bezpečí vrtulníky.

Uvnitř karavanu přežilo dítě

Tornádo zabíjelo také na západě státu Arkansas – dva lidé zemřeli v karavanovém parku v okrese Howard. Dva dvě osoby tam tornádo vážně zranilo. V troskách zcela zničeného karavanu našli záchranáři zhruba dvouleté dítě, které bylo převezeno do nemocnice pouze s lehkými zraněními.

Texaským městem Van se prohnalo tornádo | Foto: Reuters

„Je to naprostý zázrak. Bouře jednoduše vytáhla karavan do vzduchu a otočila ho,“ vysvětlil John Gray, koroner okresu Howard.

Tornáda byla hlášena i z centrální Iowy, kde smršť strhla střechu z místní střední školy. Na východě státu Jižní Dakota řádilo tornádo v městečku Delmont, kde zranilo nejméně devět lidí.

Tornáda sužují rozsáhlou oblast v centrální části Spojených států od minulého týdne. V sobotu večer si dvojice tornád, které se přehnaly severním Texasem, vyžádala kromě několika zraněných i jednoho mrtvého.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme