‚Živoucí peklo. Válečná zóna. Jako po výbuchu bomby.‘ Zahraniční média popisují tornádo v Česku

Tornádo a silné bouřky, které se ve čtvrtek přehnaly přes jižní Moravu a některé vesnice zanechaly v troskách, poutají pozornost také v zahraničí. Katastrofické fotografie z nejpostiženějších míst zařadily mezi hlavní výběr článků i takové servery, jako je web britské televize BBC nebo The Guardian. Zprávy z Česka přináší také média v Austrálii nebo Kanadě, zatímco na Slovensku sledují dění minutu po minutě.

Praha/Londýn/Berlín/Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Mrtví a zranění po tornádu v Česku.“ Tak zní titulek německého deníku FAZ, který informuje o dění v Česku

„Mrtví a zranění po tornádu v Česku.“ Tak zní titulek německého deníku FAZ, který informuje o dění v Česku | Foto: Reprofoto @FAZ

Jako „živoucí peklo“ popisuje situaci způsobenou řáděním tornáda britský deník The Guardian. Odkazuje přitom na slova hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha (KDU-ČSL), ale také na záběry zveřejněné na sociálních sítích, které ukazují zničené domy i auta.

‚Je to neskutečné. Auta létala vzduchem.‘ V Hruškách padaly střechy, obyvatelé obhlížejí katastrofu

Číst článek

O „vzácném tornádu a silných bouřkách, které zničily části některých měst, zabily nejméně tři lidi a desítky dalších zranily“, píše také agentura Reuters.

Zkázu na jižní Moravě čtenářům v zahraničí zprostředkovala také agentura AP. „Tornádo se utvořilo ve čtvrtek, kdy celou zemi zasáhly silné bouřky. Těžce poškozeno bylo sedm měst a vesnic, kde se budovy proměnily v ruiny,“ píše AP a cituje výpověď místostarosty zničených Hrušek Marka Babisze, která zazněla ve vysílání Radiožurnálu: „Kostel nemá věž, základní škola nemá střechu a zateplení… Jsou tam zranění, je to doopravdy hrozné.“

Od agentury AP převzaly zprávu o tragédii na jižní Moravě také další zpravodajské servery včetně australského ABC News nebo amerického deníku The Washington Post. Informace o škodách způsobených tornádem se dostaly také do Kanady, kde se dění v Česku věnuje například veřejnoprávní kanál CBC.

Jako „živoucí peklo“ popisuje situaci způsobenou řáděním tornáda britský deník The Guardian | Foto: Reprofoto @TheGuardian

Jako válečná zóna

O „smrtícím tornádu“ v Česku píše web britské televize BBC, která informuje o nejméně třech mrtvých, zničených domech, převrácených autech a vyvrácených stromech.

Prezident Zeman se k ničivému tornádu vyjádří až v sobotu. Zatím poslal vzkaz jen přes mluvčího

Číst článek

„Na videích, která zveřejnili svědci, vypadala nejhůře zasažená místa jako válečná zóna,“ uvádí BBC, která na závěr článku analyzuje, jak častý je vůbec výskyt tornád na evropském kontinentu.

„Tornáda nejsou v Evropě tak vzácná, jak si možná představujete – podle předpokladů se jich dotkne země několik set za rok. Přesné odhady se však liší a některé nejsou vůbec hlášeny, protože zasáhnou řídce osídlené venkovské oblasti,“ vysvětluje meteorolog BBC Ben Rich.

Situace v Česku neunikla pozornosti německých médií. Na „zuřící“ tornádo v Česku upozornila například zpravodajská relace Tagesschau, deník Frankfurter Allgemeine Zeitung nebo web televize Deutsche Welle. Devastaci způsobenou tornádem popisují také rakouská média, jako je například deník Kurier.  

článku s titulkem „Obce na Moravě vypadají jako po výbuchu bomby“ přinesl obrázky poničené Moravské Nové Vsi například slovenský deník SME. Ten dění v Česku zároveň sleduje živě v jiném článku, který byl v pátek dopoledne titulním článkem celého webu.

Video zachycující tornádo na jižní Moravě zveřejnil například i ruský server Lenta.ru a další informace včetně fotografií přináší také ruská agentura TASS nebo zpravodajský portál Fontanka.

Situaci v Česku se věnují také polská média včetně deníku Gazeta Wyborcza, který v titulku cituje slova místostarosty Hrušek o tom, že „polovina vesnice je srovnána se zemí“. Polská média se však věnují v první řadě vlastním škodám způsobenými tornádem, které se ve čtvrtek přehnalo částí Malopolského vojvodství.

Eliška Kubátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme