Řidič dodávky zabil v Torontu deset lidí. Jel šedesátkou, lidé létali do vzduchu, líčí svědci

Řidič v kanadském Torontu zabil v pondělí deset lidí, s půjčenou dodávkou vjel mezi chodce. Lékaři se starají o 15 dalších zraněných. Za volantem podle policie seděl 25letý Alek Minassian, který strhl řízení mezi kolemjdoucí a pokračoval po chodníku rychlostí zhruba 60 kilometrů za hodinu. Mladík z místa ujel, policisté ho ale brzy dopadli. Podezřelý podle policistů není spojen s teroristickou organizací, incident vyšetřují jako úmyslný útok.

Toronto (Aktualizováno: 6:05 24. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dodávka, kterou řidič najel do lidí na předměstí Toronta. | Foto: Saul Porto | Zdroj: Reuters

Incident se stal krátce před 13.30 místního času (před 19:30 SELČ) na rušné obchodní ulici v severní torontské části North York.

Vyšetřovatelé na místě incidentu. | Foto: Saul Porto | Zdroj: Reuters

Bílá dodávka tam podle svědků srazila chodce na přechodu, vyjela na chodník a na úseku dlouhém několik stovek metrů porážela lidi.

„Moje kamarádka byla pryč. Nemohla jsem ji najít. Všude kolem byla těla,“ popsala deníku Globe and Mail zaměstnankyně IT firmy Michele Kelmanová, která těsně unikla smrti při cestě z oběda. Kolegyně, která šla vedle ní, jí během okamžiku zmizela z očí, když ji dodávka odhodila vysoko do vzduchu podobně jako další oběti.

Svědci se shodují, že vůz jel rychlostí mezi 50 až 70 kilometry v hodině a do lidí najížděl úmyslně. „Prostě projížděl přímo lidmi a na rohu dokázal bez obtíží bezchybně zahnout,“ popsal situaci webu Globalnews student Nick Sanka, který vše sledoval z blízké kavárny. Řidič podle něho při nájezdu vědomě zrychloval.

Policisté zanedlouho dodávku patřící místní autopůjčovně zastavili a muže zadrželi.

Podle videa ze zatýkání zveřejněného kanadskými médii je patrné, že muž nejprve na zasahujícího policistu mířil předmětem, který na první pohled vypadal jako pistole, a křičel „Zabij mě“, zatímco mu strážce zákona vytrvale opakoval, aby si lehl na zem. Řidič nakonec předmět zahodil a vzdal se.

Video zachycující řidiče a policistu:

'Tichý a nenápadný'

Šéf torontské policie Mark Saunders médím řekl, že policie zadržela Minassiana, který dosud neměl žádné problémy se zákonem a policie jej nevedla na seznamu nebezpečných osob. Podle zdrojů televize CBC jde o vysokoškolského studenta žijícího na severním torontském předměstí Richmond Hill. Policie uvedla, že není spojen se žádnou teroristickou organizací.

Řidič dodávky zabil v Torontu deset lidí, dalších 15 zranil. | Foto: Carlo Allegri | Zdroj: Reuters

Podle Saunderse zatím není jasné, z jakého popudu řidič zabíjel. Agentura Reuters s odvoláním na bezpečnosntní zdroj napsala, že vyšetřovatelé vidí jako pravděpodobný motiv terorismus, policisté to však oficiálně nepotvrdili.

Podle lidí, kteří Minassiana znají či znali, se nikdy neprojevoval násilně a byl spíše tichý a nenápadný. Na torontské střední škole podle spolužačky Shereen Chamiové navštěvoval lekce pro žáky s výukovým handicapem. „Nebyl společenský, ale pokud si vzpomínám, byl absolutně neškodný,“ řekla podle Reuters Chamiová.

Policie kvůli vyšetřování činu uzavřela okolí a lidem doporučila místu se vyhnout. Ve stanici byl přerušen provoz metra.

Nájezdy automobilů do bezbranných chodců se v posledních letech staly častým způsobem útoků radikálních islamistů, kteří takto zabíjeli mimo jiné v Berlíně, Londýně, New Yorku či Nice.

jak, dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme