Torpédový útok KLDR dále zaměstnává čínskou diplomacii

Čínský premiér odletěl z Jižní Koreje do Japonska. V Tokiu bude dále jednat o současné krizi na Korejském poloostrově. Japonsko se přidalo k mezinárodnímu společenství a souhlasí s novými sankcemi proti režimu Kim Čong-ila, Peking zatím přímého viníka potopení jihokorejské korvety neoznačil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jihokorejští námořníci na hlídce | Zdroj: ČTK

Premiéři obou zemí, Wen Ťia-pao a Jukio Hatojama se scházejí jen den poté, co jednali v rámci třístranného summitu v Jižní Koreji. Soulu a Tokiu se ale ani spojenými silami nepodařilo přesvědčit Peking, aby odsoudil severokorejský útok a podpořil potrestání Pchjongjangu v Radě bezpečnosti OSN.

Japonsko a Čína ale řeší i vzájemné námořní incidenty, při kterých se v posledních týdnech čínské vrtulníky dostaly do bezprostřední blízkosti japonských plavidel.

Tokio proto žádá zřízení horké telefonní linky mezi armádami obou zemí. Vyřešena také stále není otázka společného průzkumu nalezišť ropy a plynu ve Východočínském moři.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme