Totální chaos, hodnotí OSN situaci s běženci v Řecku. Tsipras volá po solidaritě EU

Řecko přestává zvládat nápor běženců. Šéf evropské sekce vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Vincent Cochetel označil situaci na tamních ostrovech za „totální chaos“. Podle řeckého premiéra Alexise Tsiprase země nemůže tisíce migrantů zvládat, zároveň vyzval Evropskou unii k větší solidaritě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci z Afghánistánu právě přistávají u řeckého ostrova Lesbos, kam se přeplavili z Turecka

Uprchlíci z Afghánistánu právě přistávají u řeckého ostrova Lesbos, kam se přeplavili z Turecka | Zdroj: Reuters

„Nyní je čas zjistit, zda je EU unií solidarity nebo unií, v níž se všichni snaží chránit své hranice,“ citovala řeckého premiéra agentura Reuters.

Řecko je spolu s Itálií zemí nejvíce zasaženou přílivem přistěhovalců, kteří do Evropy směřují ze severu Afriky na chatrných plavidlech přes Středozemní moře. Do Řecka, které se potýká s ekonomickou krizí, letos zejména přes Turecko dorazilo už 124 tisíc migrantů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech uprchlíků a s uprchlíky mluvili Radka Čapková z Lékařů bez hranic a europoslanec Pavel Svoboda

Itálie a Řecko se již na Brusel v souvislosti s problémem obracely, což vedlo lídry členských zemí k příslibu, že přijmou část uprchlíků. V praxi se to však dosud příliš neprojevilo.

Unijní lídři slíbili, že přesídlí během dvou let 16 tisíc migrantů, což je podle představitelů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) „příliš málo a příliš pozdě“.

Právě agentura OSN, která má na starosti uprchlíky, dnes označila situaci na řeckých ostrovech za chaotickou.

„Co se týká vody, hygieny, zásobování potravinami, je to absolutně nedostačující. Většina ostrovů nemá ubytovací kapacity, lidé nespí pod žádnou střechou, žijí venku, v parcích, na ulicích, je to totální chaos,“ řekl novinářům šéf evropské větve agentury Vincent Cochetel, který navštívil ostrovy Kos, Chios a Lesbos.

S podobnou situací se prý dosud nesetkal. „Toto je Evropská unie. Je to naprosto ostudné,“ dodal Cochetel.

Řecký premiér Alexis Tsipras na setkání k tématu migrace v Aténách | Foto: Reuters

Tsiprase podpořil v názoru, že by členské státy EU měly Řecku s jeho břemenem více pomoci. Jen během července podle Cochetela dorazilo do země asi 50 tisíc uprchlíků.

Řecké ostrovy by se podle něho neměly stát druhým Calais. V tomto severofrancouzském přístavu panuje napjatá situace a nejméně desítka uprchlíků už zemřela ve snaze proniknout do Británie tunelem pod Lamanšským průlivem.

„Nápor imigrantů, kteří přijíždějí do Řecka, přesahuje rámec, který může naše státní infrastruktura zvládnout. Máme obrovské problémy se s tím vypořádat, a proto jsme požádali o pomoc EU,“ prohlásil dnes řecký premiér.

Neutěšenou situaci potvrzují i Lékaři bez hranic, kteří na řeckých ostrovech také pracují. Přijímací a detenční centra už počtu přicházejících lidí nestačí.

„Centra s kapacitou několik stovek lidí jsou nyní naplněná tisícovkami lidí, takže ti lidé kempují okolo bez přístupu k vodě, k sanitárním zařízením, k lékařské péči,“ uvedla s odvoláním na zprávy od kolegů členka správní rady Lékařů bez hranic Radka Čapková.

Policie zadržela na Prachaticku 26 migrantů z Afghánistánu, mířili zřejmě do Německa

Číst článek

Podle Cochetela by měly Atény vypracovat určitý nouzový plán. „Řekli jsme jim, že kdyby šlo například o přírodní katastrofu, tak by také zmobilizovali i ostatní zdroje včetně ministerstva obrany,“ dodal pracovník UNHCR.

Evropská unie dnes vyzvala členské země, aby splnily sliby a poskytly letadla a další prostředky nutné pro posílení mise evropské agentury Frontex, která zajišťuje vnější hranice EU. Agentura by tak mohla mnohem více pomoci Řecku, ale i například Maďarsku s přílivem uprchlíků. Do Maďarska jen letos dorazilo více než 110 tisíc migrantů.

Unijní lídři letos v dubnu slíbili, že ztrojnásobí rozpočet Frontexu a poskytnou agentuře i další prostředky.

„Jestliže tyto prostředky nedostaneme, mohlo by to vážně narušit schopnost Frontexu pokračovat v činnosti,“ uvedla mluvčí Evropské komise Natasha Bertaudová.

Jak dodala, je zapotřebí zejména více letadel a další „technická pomoc“, země jako je Řecko či Maďarsko potřebují rovněž hlídkové vozy.

Pracovníci na předměstí Atén připravují provizorní bydlení pro migranty, kteří žijí v parcích | Foto: Reuters

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme