Tour de France míří do Amiens, bydliště Julese Verna, který neměl kola rád

Tour de France pojede Francií. Letošní pátá etapa legendárního cyklistického závodu dnes poprvé začíná na francouzském území - konkrétně v Arrasu. Vítěze pak přivítá Amiens. Město, které je kromě slavné katedrály známé tím, že v něm žil a zemřel spisovatel Jules Verne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projíždějící peloton si v každém městě přijdou prohlédnout tisíce fanoušků, dnes se dočká Amiens | Zdroj: Reuters

Město Amiens v Pikardii je spíše neznámé, je s ním ale spojen život spisovatele Julesa Verna. V době života autora vědecko-fantastické literatury už kolo existovalo, sám spisovatel ho ale neměl rád.

Dnešní etapa Tour de France tak bude končit několik metrů od domu a muzea osobnosti, která jízdní kolo nesnášela.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tour de France dnes končí v Amiens. Méně známé město v Pikardii přiblížili Jan Pokorný a zpravodaj ČRo ve Francii Jan Šmíd

O poctu přivítat etapu Tour de France usilují desítky měst, ne všem se to ale podaří. V den podniku se ve městech zvyšuje návštěvnost a etapový závod je díky atraktivním záběrům proslaví po Francii i celém světě.

Každé město proto lobbuje, aby mohlo etapu přivítat, a platí organizátorům i poměrně dost peněz. Nezáleží ale jen na lobbingu, ale například i na předchozích ročnících, města se totiž v každém roce mění.

V letošním ročníku chtěli organizátoři připomenout místa významných bojů první světové války.

Ve městě je okamžitě poznat, že Tour de France odpoledne dorazí. Řidiči se nedostanou do centra a kolem trati už stojí lidé a drží si dobré místo u cíle. Čekají pět i více hodin a při dojezdu může být okolo tratě až patnáct řad fanoušků.

Jan Šmíd, Jan Pokorný, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme